KSALLINK.com

Salina, KS

Now: 61 °F

Currently: Cloudy

Hi: 61 °F | Lo: 41 °F

Wednesday

Hi: 59 °F 

Lo: 37 °F

Thursday

Hi: 61 °F 

Lo: 47 °F

Friday

Hi: 65 °F 

Lo: 45 °F

Saturday

Hi: 55 °F 

Lo: 42 °F

Sunday

Hi: 52 °F 

Lo: 40 °F

Roofline Consulting
For Women Only

HS Sports Digest – 4-18

Pat Strathman - April 19, 2017 7:01 am

Baseball

Salina Central 5, Salina South 1.
Salina South 6, Salina Central 5.

Marion 8, Ell-Saline 7.
Marion 14, Ell-Saline 0.

Softball

Salina South 5, Salina Central 1.
Salina South 15, Salina Central 1.

Republic County 6, Sacred Heart 0.
Republic County 13, Sacred Heart 3.

Smoky Valley 4, Hoisington 2.
Smoky Valley 15, Hoisington 3.

Girls soccer

Newton 6, Salina Central 0.

Maize 5, Salina South 2.

Boys tennis

Topeka West Invitational
Salina Central 81, KC Christian 70, Topeka West 66, Blue Valley West 52, Salina South 52, Lawrence 51, Washburn Rural 50, Hayden 48, Marysville 25, Shawnee Heights 7.

Singles
1. SC’s Hayes, 6-0; 2. SS’s Harris, 5-1; 6. SC’s Bhakta, 4-2; 17. SS’s Truhe, 2-4.

Doubles
4. SC’s Foth & Michaelis, 4-2; 5. SS’s Aills & Wilson, 5-1; 7. SC’s Beach & Hendrick, 4-2; 16. SS’s Endreshak & Newman, 1-5.

Hillsboro Trojan Invitational
Hesston 63, Wichita Trinity 61, Pratt 44, Sacred Heart 35, Wichita Collegiate 26, Neodesha 21, Hillsboro 15, Haven 11.

No. 1 singles – 1. SH’s Brown, 3-0.
No. 2 singles – 5. SH’s Schmidtberger, 2-1.
No. 2 doubles – 7. SH’s Alvarez & Jordan, 1-2.

Track & field

Andover Boys Invitational
Mulvane 82, Salina Central 78, Andover 76, Wichita Southeast 75, Circle 73, Augusta 52, Andover Central 45, Wichita North 36, Goddard 33, Wichita Collegiate 25, Kapaun 22, Salina South 15.

200m dash – 3. SC’s Aiyanor, 23.42.
400m dash – 7. SC’s Counts, 53.84.
1,600m run – 7. SC’s Olmsted, 4:56.49.
110m hurdles – 4. SC’s Liggins, 17.80.
400m relay – 2. Salina Central, 44.84.
1,600m relay – 1. Salina Central, 3:34.14.
Long jump – 3. SC’s Liggins, 19-10; 6. SC’s Burse, 19-6.
Pole vault – 1. SC’s Toney, 11-6; 3. SC’s Geisen, 11-0; 4. SC’s Olmsted, 10-6; 5. SS’s Leatherman, 10-6; 6. SS’s Parnell, 10-6.
Shot put – 2. SC’s Ja. Morrow, 45-9.5; 4. SC’s Sotelo, 44-4.25; 6. SC’s Jo. Morrow, 43-8.25.
Discus – 3. SC’s Ja. Morrow, 146-3.
Javelin – 1. SS’s Webb, 172-11.

Andover Girls Invitational
Wichita Southeast 79, Circle 76.5; Salina Central 76, Kapaun 72, Augusta 65.5, Andover Central 63, Andover 52, Mulvane 34, Wichita North 33, Wichita Collegiate 26, Goddard 17, Salina South 6.

400m dash – 5. SC’s Arcayan, 1:03.15.
1,600m run – 3. SC’s Cobb, 5:53.61; 5. SC’s Counts, 6:08.71.
3,200m run – 5. SC’s Counts, 12:58.93.
100m hurdles – 2. SC’s Backes, 16.71; 4. SC’s Falk, 17.36.
300m hurdles – 2. SC’s Backes, 49.94; 4. SS’s Lovett, 52.84.
400m relay – 4. Salina Central, 52.50.
1,600m relay – 3. Salina Central, 4:21.33.
3,200m relay – 2. Salina Central, 10:41.89.
Pole vault – 3. SC’s Jackson, 7-6; 4. SC’s Collins, 7-6.
Long jump – 5. SC’s Stevenson, 15-3.75.
Triple jump – 3. SC’s Stevenson, 32-10.
Javelin – 4. SC’s Stevenson, 98-10.

Russell Boys Invitational
St. John’s Beloit 138, Ell-Saline 73.5, Central Plains 59, Lakeside 49, Otis-Bison 48, Wilson 39, Sylvan-Lucas 28, Natoma 26, Palco 26, Tipton 25.5, Lincoln 20, Chase 1.

100m dash – 2. ES’s Harapat, 12.19.
200m dash – 4. ES’s Harapat 24.45.
800m run – 4. ES’s Griffin, 2:16.32.
110m hurdles – 3. Lincoln’s Howard, 19.29; 6. ES’s Hayes, 21.30.
300m hurdles – 1. ES’s Mattson, 44.96.
400m relay – 1. Ell-Saline, 46.64.
1,600m relay – 3. Ell-Saline, 3:49.78.
3,200m relay – 5. Ell-Saline, 10:24.01.
High jump – 6. ES’s Griffin, 5-6.
Triple jump – 3. ES’s Korb, 38-10.75.
Shot put – 3. ES’s Davenport, 114-7.
Discus – 2. Lincoln’s Walford, 125-1; 3. ES’s Davenport, 114-7.
Javelin – 5. ES’s Davenport, 129-7.

Russell Girls Invitational
Lakeside 122, St. John’s Beloit 66, Otis-Bison 61, Central Plains 60, Sylvan-Lucas 56, Ell-Saline 43, Palco 42, Chase 34, Lincoln 26, Natoma 24, Tipton 10, Wilson 3.

200m dash – 3. Lincoln’s Donley, 27.45.
400m dash – 1. Lincoln’s Donley, 1:01.02.
800m run – 1. Lincoln’s Donley, 2:29.32; 5. ES’s Johnson, 2:43.67.
1,600m run – 4. ES’s Pierce, 7:16.52.
3,200m run – 4. ES’s Pierce, 16:12.82; 5. ES’s Dreyer, 16:14.08.
100m hurdles – 3. ES’s Best, 18.96; 5. ES’s Mendez, 21.16; 6. ES’s Rodriguez, 21.74.
300m hurdles – 5. ES’s Mendez, 1:00.90; 6. ES’s Rodriguez, 1:06.10.
1,600m relay – 3. Ell-Saline, 4:35.66.
3,200m relay – 3. Ell-Saline, 11:25.72.
Triple jump – 4. ES’s Johnson, 30-11.75; 6. ES’s Byerly, 30-10.5.
Discus – 5. ES’s Hayes, 91-0.

Post a comment

You must be logged in to post a comment.