2020 Sub-State Basketball Brackets

Pat StrathmanMarch 7, 2020

Class 5A

Sub-State #1 – Girls

16. Great Bend at 1. McPherson1. McPherson 66-24
9. Wichita Northwest at 8. Kapaun – 8. Kapaun 57-50 OT

8. Kapaun at 1. McPherson – 1. McPherson 62-45

Sub-State #3 – Girls

14. Valley Center at 3. Bishop Carroll – 3. Bishop Carroll 47-40
11. Salina South at 6. Maize – 6. Maize 60-33

6. Maize at 3. Bishop Carroll – 6. Maize 41-39

Sub-State #4 – Girls

13. Andover at 4. Maize South – 4. Maize South 39-25
12. Eisenhower at 5. Salina Central12. Eisenhower 57-51

12. Eisenhower at 4. Maize South – 4. Maize South 44-30

Sub-State #2 – Boys

15. Wichita Northwest at 2. Andover – 2. Andover 92-68
10. Emporia at 7. McPherson 10. Emporia 63-55 (OT)

10. Emporia at 2. Andover – 2. Andover 49-45

Sub-State #3 – Boys

14. Valley Center at 3. Eisenhower – 14. Valley Center 55-52
11. Salina South at 6. Kapaun – 6. Kapaun 75-61

14. Valley Center at 6. Kapaun – 6. Kapaun 56-38

Sub-State #4 – Boys

13. Salina Central at 4. Great Bend – 4. Great Bend 63-60 (OT)
12. Ark City at 5. Hays – 5. Hays 42-26

5. Hays at 4. Great Bend – 5. Hays 43-36

Class 4A

Sub-State #3 – Girls

14. Abilene at 3. Wamego – 14. Abilene 32-19
11. Pratt at 6. Clay Center – 6. Clay Center 50-36

14. Abilene at 6. Clay Center – 6. Clay Center 39-29

Sub-State #4 – Girls

13. Winfield at 4. Chapman4. Chapman 45-34
12. Rose Hill at 5. Andale – 5. Andale 62-29

5. Andale at 4. Chapman – 4. Chapman 47-41

Sub-State #2 – Boys

15. Holton at 2. Andale – 2. Andale 50-46
10. Chapman at 7. Nickerson – 7. Nickerson 38-35

7. Nickerson at 2. Andale – 2. Andale 59-31

Sub-State #4 – Boys

13. Wellington at 4. Buhler – 4. Buhler 61-33
12. Circle at 5. Abilene 5. Abilene 49-44

5. Abilene at 4. Buhler – 4. Buhler 56-54

Class 3A

Beloit Sub-State – Girls

8. Concordia at 1. Phillipsburg – 1. Phillipsburg 68-53
5. Russell at 4. TMP-Marian – 4. TMP-Marian 47-43
7. Minneapolis at 2. Beloit – 2. Beloit 51-50
6. Hoisington at 3. Norton – 3. Norton 58-34

1. Phillipsburg vs 4. TMP-Marian – 1. Phillipsburg 40-32
2. Beloit vs 3. Norton – 3. Norton 49-47

1. Phillipsburg vs 3. Norton – 1. Phillipsburg 40-36

Beloit Sub-State – Boys

8. Russell at 1. Beloit – 1. Beloit 73-37
5. Norton at 4. Minneapolis5. Norton 55-49
7. Concordia at 2. Hoisington – 2. Hoisington 66-24
6. Phillipsburg at 3. TMP-Marian – 3. TMP-Marian 42-38

1. Beloit vs 5. Norton – 1. Beloit 67-64
2. Hoisington vs 3. TMP-Marian – 3. TMP-Marian 69-67

1. Beloit vs 3. TMP-Marian – 1. Beloit 65-43

Halstead Sub-State – Girls

8. Larned at 1. Halstead – 1. Halstead 57-29
5. Council Grove at 4. Hesston – 4. Hesston 35-32 (2OT)
7. Smoky Valley at 2. Haven – 2. Haven 37-26
6. Lyons at 3. Southeast of Saline3. Southeast of Saline 54-51

1. Halstead vs 4. Hesston – 1. Halstead 47-34
2. Haven vs 3. Southeast of Saline2. Haven 61-33

1. Halstead vs 2. Haven – 1. Halstead 40-35

Halstead Sub-State – Boys

8. Halstead at 1. Hesston – 1. Hesston 53-26
5. Southeast of Saline at 4. Larned – 4. Larned 70-45
7. Smoky Valley at 2. Haven – 2. Haven 64-41
6. Council Grove at 3. Lyons – 3. Lyons 68-43

1. Hesston vs 4. Larned – 1. Hesston 53-51
2. Haven vs 3. Lyons – 2. Haven 53-48

1. Hesston vs 2. Haven – 2. Haven 55-46

Class 2A

Herington Sub-State – Girls

8. Marion at 1. Chase County – 1. Chase County 54-25
5. Herington at 4. Hillsboro – 4. Hillsboro 30-28
7. Ell-Saline at 2. Bennington2. Bennington 51-34
6. Canton-Galva at 3. Sacred Heart3. Sacred Heart 55-51

1. Chase County vs 4. Hillsboro – 4. Hillsboro 46-33
2. Bennington vs 3. Sacred Heart2. Bennington 44-42

2. Bennington vs 4. Hillsboro – 2. Bennington 42-22

Herington Sub-State – Boys

8. Ell-Saline at 1. Sacred Heart1. Sacred Heart 77-25
5. Bennington at 4. Canton-Galva4. Canton-Galva 72-70 (OT)
7. Marion at 2. Hillsboro – 2. Hillsboro 69-32
6. Herington at 3. Chase County – 3. Chase County 62-29

1. Sacred Heart vs 4. Canton-Galva1. Sacred Heart 72-38
2. Hillsboro vs 3. Chase County – 2. Hillsboro 64-30

1. Sacred Heart vs 2. Hillsboro – 2. Hillsboro 61-47

Inman Sub-State – Girls

8. Remington at 1. Sterling – 1. Sterling 56-27
5. Ellinwood at 4. Moundridge – 5. Ellinwood 56-54
7. Ellsworth at 2. Inman – 2. Inman 45-40
6. Sedgwick at 3. Hutch Trinity – 3. Hutch Trinity 44-24

1. Sterling vs 5. Ellinwood – 1. Sterling 80-41
2. Inman vs 3. Hutch Trinity – 3. Hutch Trinity 43-33

1. Sterling vs 3. Hutch Trinity – 1. Sterling 62-44

Inman Sub-State – Boys

8. Remington at 1. Ellinwood – 1. Ellinwood 48-32
5. Sedgwick at 4. Inman – 4. Inman 51-43
7. Ellsworth at 2. Sterling – 2. Sterling 57-39
6. Moundridge at 3. Hutch Trinity – 3. Hutch Trinity 43-38

1. Ellinwood vs 4. Inman – 1. Ellinwood 56-38
2. Sterling vs 3. Hutch Trinity – 2. Sterling 41-30

1. Ellinwood vs 2. Sterling – 2. Sterling 43-37

Class 1A

Marysville Sub-State – Girls

Frankfort vs Rural VistaFrankfort 45-39
St. John/Tipton vs Centralia – Centralia 64-51

Frankfort vs Centralia

Copyright © Rocking M Media, 2020. All Rights Reserved. No part of this story may be reproduced without Rocking M Media’s express consent.

CATEGORIES :



STAY IN TOUCH!

GET OUR APP!

LATEST POSTS

4 Warnings, 9 Watches For...
September 25, 2020Comments
Area Businesses Get Energ...
September 25, 2020Comments
KWU Creates Valedictorian...
September 25, 2020Comments
Car Crashes In to Home; D...
September 24, 2020Comments

LATEST TWEETS

Read all tweets
© 2007 - 2020 - EEO  - KDJM  - KABI  - KSAL-AM  - KSAL-FM  - KVOB  - KYEZ  - KZUH