Salina, KS

Now: 74 °

Currently: Mostly Cloudy

Hi: 74 ° | Lo: 67 °

Smoky Valley, Lincoln, Bennington Take Home State Track Hardware

Pat StrathmanMay 27, 2019

The nation’s largest track and field meet is here!

Rocking M Media has you covered every step of the way. Catch hourly reports on Sports Radio 1150 KSAL, The General 1560 KABI, Y93.7, FM 104.9, 92.7 The New Zoo, Real Country 101.7 and 95.5 The Rock starting at 9:30 am Friday and 8:30 Saturday.

The RMM Network provides LIVE updates throughout the day, but that’s not all. Check back for pictures from the field and interviews with athletes. Also, tune in to In The Zone, live from Cessna Stadium from 5:15 to 6:30 pm on Sports Radio 1150 KSAL, for exclusive coverage of the state track & field meet.

Below are area participants. * indicates state placer, bold is for state champions

Class 1A boys team standings – Solomon ties for 20th w/11 points
Class 1A girls team standings – Lincoln is state runner-up w/59 points, just behind Kiowa County
Class 2A boys team standings – Ellsworth finishes 15th w/17 points; Sacred Heart ties for 16th w/14
Class 2A girls team standings – Bennington is state runner-up w/57 points, behind Garden Plain; Ellsworth w/14 points for 20th
Class 3A boys team standings – Smoky Valley finishes second w/50 points
Class 3A girls team standings – Smoky Valley takes third w/46 points, five shy of second-place Cheney
Class 4A boys team standings – Chapman barely misses on hardware w/4th place at 52 points
Class 4A girls team standings – Abilene edges Chapman w/36.5 points to 35 for 7th and 8th
Class 5A boys team standings – McPherson takes 12th, Salina South ties for 16th, Salina Central is 21st
Class 5A girls team standings – McPherson finishes 7th, Salina Central 13th, Salina South ties for 14th

—20 STATE CHAMPIONS —

— 118 STATE MEDALISTS —

Photos by Zoie & Huey Counts

Time/Day Event Class Athlete School Time/Dist/Hght Place/Advance
10:45a Fri F-3200 1A Girls Jaycee Vath Lincoln 11:27.53 *1st
10:45a Fri F-3200 1A Girls Raegen Stewart Lincoln 12:23.73 *5th
10:45a Fri F-3200 1A Girls Shelbie Ford Lincoln 12:35.10 *7th
11:00a Fri TJ 3A Boys Carson Windholz Smoky Valley 40-10.75 14th
11:00a Fri TJ 3A Boys Eddie McVay Southeast of Saline 41-09.50 10th
11:00a Fri HJ 2A Girls Lakyn Tenbrink Ellsworth J5-00.00 *7th
8:00a Sat PV 3A Girls Isabelle Peters Smoky Valley 12-08.00 *1st
11:00a Fri PV 2A Boys Eryk Andalon Ellsworth NH NH
11:00a Fri PV 2A Boys Gunner Brummett Bennington J11-00.00 10th
11:00a Fri DISC 3A Girls Aubriawna Franklin Smoky Valley 97-03 14th
11:00a Fri DISC 3A Girls Molly Chitty Southeast of Saline 111-01 9th
11:00a Fri SP 2A Boys Nick Davenport Ell-Saline 49-03.25 *5th
11:00a Fri JAV 1A Girls Holly Brockmeier Hope 129-04 *5th
8:05a Fri F-3200 2A Boys Morgan Becker Canton-Galva 10:50.52 14th
8:25a Fri F-3200 3A Girls Gracie Lott Smoky Valley 13:16.62 12th
8:25a Fri F-3200 3A Boys Luke Gleason Southeast of Saline 10:33.57 11th
8:25a Fri F-3200 3A Boys Dominic Jackson Southeast of Saline 10:36.16 14th
8:25a Fri F-3200 3A Boys Ryan Heline Smoky Valley 10:17.31 *8th
9:00a Fri P-100H 2A Girls Latia Moddelmog Canton-Galva 16.65Q 6th
9:00a Fri P-100H 2A Girls Kloie McIntyre Herington 15.88Q 1st
9:00a Fri P-100H 2A Girls Chloe Stanley Bennington 16.15Q 3rd
9:00a Fri P-100H 3A Girls Ashley Rietbrock Minneapolis 16.97 13th
9:00a Fri P-100H 3A Girls Isabelle Peters Smoky Valley 15.30Q 3rd
9:20a Fri P-110H 1A Boys Kayden Presnell Tescott 19.67 16th
9:20a Fri P-110H 2A Boys Kash Travnichek Ellsworth 17.22 14th
9:20a Fri P-110H 3A Boys Brendan Shanks Minneapolis 15.79Q 5th
9:20a Fri P-110H 3A Boys Chase Poague Southeast of Saline 16.69 13th
8:00a Sat LJ 2A Boys Mark Prendergrast Sacred Heart 19-05.75 9th
8:00a Sat DISC 1A Boys Jobe Fowles Solomon 148-01 *6th
8:00a Sat SP 3A Boys Ethan Wampler Smoky Valley 47-01.75 *7th
8:00a Sat JAV 2A Girls Emilie Roe Herington 91-04 16th
F-4×100 1A Girls Elyria Christian Elyria Christian 51:37 *4th
F-4×100 2A Girls Bennington Bennington 51.57 *2nd
F-4×100 2A Girls Sacred Heart Sacred Heart 52.69 *8th
F-4×100 3A Girls Minneapolis Minneapolis DQ
F-4×100 1A Boys Lincoln Lincoln 45.49 *5th
F-4×100 2A Boys Sacred Heart Sacred Heart 49.51 13th
F-4×100 3A Boys Smoky Valley Smoky Valley 42.93 *1st
F-400 1A Girls Olivia Peters Elyria Christian 1:01.2 *7th
F-400 1A Girls Aubry Donley Lincoln 58.91 *2nd
F-400 2A Girls Shaylee Leiker Ellsworth 1:00.31 *3rd
F-400 2A Girls Abigail Frisbie Ell-Saline 1:01.35 *5th
F-400 3A Girls Abby Rose Smoky Valley 1:00.38 *3rd
F-400 1A Boys Josef Hobson Elyria Christian 54.31 16th
F-400 2A Boys Paco Garcia Sacred Heart 53.62 15th
F-400 3A Boys Lane Schrag Smoky Valley 51.44 *8th
F-300H 1A Girls Lexi Neel Sylvan-Lucas 51.87 14th
F-300H 2A Girls Hannah Goetz Sacred Heart 49.9 9th
F-300H 2A Girls Chloe Stanley Bennington 46.76 1st*
F-300H 3A Girls Ashley Rietbrock Minneapolis 49.24 9th
F-300H 3A Girls Kerington Haxton Smoky Valley 48.44 *6th
LJ 3A Boys Carson Windholz Smoky Valley 21-01.25 *2nd
TJ 2A Girls Latia Moddelmog Canton-Galva 33-11.00 8th
HJ 1A Girls Hannah Froese Elyria Christian 4-10.00 8th
HJ 1A Girls Kayla Webb Solomon J5-02.00 *4th
HJ 2A Boys Tyson Struber Canton-Galva NH
HJ 2A Boys Kash Travnichek Ellsworth J5-08.00 10th
PV 2A Girls Chloe Stanley Bennington 9-00.00 T-5
PV 1A Boys Braydon Peterson Tescott NH
DISC 2A Boys Nick Davenport Ell-Saline 155-10 *2nd
SP 1A Girls Jada Lee White City 37-00.75 *3rd
SP 1A Girls Holly Brockmeier Hope 35-03.00 *6th
JAV 3A Girls Kersti Nelson Minneapolis 106-03 15th
F-300H 1A Boys Beau Batchman Sylvan-Lucas 42.78 10th
F-300H 3A Boys Tim Lambert Smoky Valley 39.48 *2nd
F-200 1A Girls Connie Schott Elyria Christian 28.05 16th
F-200 2A Girls Jasey Downing Bennington 26.77 *7th
F-200 2A Boys Javon Allen Bennington 22.97 *2nd
F-200 2A Boys Owen Kulas Ell-Saline 23.79 9th
F-200 3A Boys Tim Lambert Smoky Valley 21.97 *1st
F-4×400 1A Girls Elyria Christian Elyria Christian 4:12.97 *4th
F-4×400 2A Girls Bennington Bennington 4:07.65 *1st
F-4×400 2A Girls Ellsworth Ellsworth 4:19.83 *7th
F-4×400 3A Girls Smoky Valley Smoky Valley 4:08.23 *5th
F-4×400 3A Girls Minneapolis Minneapolis 4:12.11 *8th
LJ 4A Girls McKenna Kirkpatrick Chapman 15-10.75 *7th
DISC 5A Girls Reagan Geihsler Salina Central 122-10 *2nd
SP 4A Girls Macy Bliss Chapman 32-00.75 12th
SP 4A Girls Kylie Coup Abilene 30-02.5 16th
F-4X400 1A Boys Solomon Solomon FALSE START
F-4X400 1A Boys Elyria-Christian Elyria-Christian 3:46.62 15th
F-4X400 2A Boys Sacred Heart Sacred Heart 3:35.03 *7th
F-100H 5A Girls Emma Ruddle McPherson 14.45 *1st
F-100H 5A Girls Avery Howard McPherson FS DQ
F-4×100 4A Girls Chapman Chapman 56.19 16th
F-4×100 5A Girls McPherson McPherson 49.36 *2nd
LJ 5A Girls Lauren Raubenstine Salina South 15-05.50 12th
LJ 5A Girls Autumn Allen McPherson 15-06.50 11th
HJ 4A Girls Peyton Suther Chapman J5-0.00 9th
HJ 5A Boys Jacob Alexander McPherson J6-02.00 *5th
HJ 5A Boys Seth Madron McPherson 6-00.00 *6th
PV 5A Girls Elizabeth Collins Salina Central J10-00.00 *7th
PV 5A Girls Georgia Bell Salina South J10-00.00 *6th
PV 5A Girls Victoria Maxton Salina South 11-00.00 *1st
PV 3A Boys Andrew Peters Smoky Valley 12-06.00 9th
SP 5A Boys Cody Stufflebean McPherson 50-02.00 *6th
F-4×100 5A Boys McPherson McPherson 43.46 *4th
F-400 5A Girls Emily Whorton McPherson 1:03.05 12th
F-400 4A Boys Shaun Blocker Chapman 51.52 *5th
F-400 5A Boys Riley Counts Salina Central 51.54 *8th
F-300H 4A Girls Elizabeth Holmes Abilene 48.32 *8th
F-300H 4A Girls Shannon Anderson Chapman 52.72 15th
F-300H 5A Girls Harper Smith McPherson 49.85 13th
DISC 4A Girls Macy Bliss Chapman 96-04 14th
SP 5A Girls Katie Berg McPherson 34-07.75 *8th
F-300H 4A Boys Trey Tovar Abilene 44.3 14th
F-300H 5A Boys Deandre Kohman Salina South 42.13 13th
F-200 4A Boys Dylan Scherbring Abilene 22.93 *7th
F-200 5A Boys Riley Counts Salina Central 22.71 *7th
F-200 5A Boys Gage Shook McPherson 23.53 16th
F-4×400 4A Girls Abilene Abilene 4:11.59 *2nd
F-4×400 5A Girls McPherson McPherson 4:16.64 11th
F-4×400 4A Boys Chapman Chapman 3:25.61 *2nd
F-4×400 4A Boys Abilene Abilene 3:29.62 *8th
F-4×400 5A Boys Salina South Salina South 3:47.83 16th
TJ 4A Girls McKenna Kirkpatrick Chapman 35-08.75 *1st
PV 5A Boys Brian Taylor Salina South J12-00.00 11th
PV 5A Boys Blake Olmsted Salina Central 13-06 *4th
DISC 5A Boys Josh Morrow Salina Central 152-00 *5th
DISC 5A Boys Jayden Miller Salina South 158-04 *2nd
F-3200 4A Girls Taylor Briggs Chapman 11:10.31 *1st
F-3200 4A Boys Aaron Modrow Chapman 9:49.25 *1st
F-3200 5A Girls Jentrie Alderson Salina South 11:40.7 *6th
F-3200 5A Boys Keetan Munsell Salina South 10:18.02 13th
F-3200 5A Boys Cody Achilles McPherson 10:41.07 15th
LJ 3A Girls Isabelle Peters Smoky Valley 16-00.00 *6th
HJ 5A Girls Rhian Swanson McPherson J5-00.00 *T-7th
HJ 3A Boys Jonah Ausherman Minneapolis 5-10.00 11th
PV 4A Girls Shiann Olberding Abilene J8-06.00 13th
PV 4A Girls Makenna McGivney Abilene 8-06.00 12th
PV 4A Girls Zoe Cooper Abilene 9-06.00 *7th
JAV 5A Boys Cody Stufflebean McPherson 175-11 *2nd
JAV 5A Boys Isaac Mitchell Salina South 181-01 *1st
F-100 1A Girls Olivia Peters Elyria Christian 14.09 16th
F-100 2A Girls Shaylee Leiker Ellsworth 12.82 *5th
F-100 2A Girls Jasey Downing Bennington 12.76 *4th
F-100 3A Girls Isabelle Peters Smoky Valley 12.62 *6th
F-100 3A Girls Zoie Shupe Minneapolis 13.25 16th
F-100 5A Girls Emma Ruddle McPherson 12:17 *2nd
F-100 2A Boys Javon Allen Bennington 11.24 *3rd
F-100 2A Boys Luke Sharp Ellsworth 11.36 *5th
F-100 3A Boys Tim Lambert Smoky Valley 10:55 *1st
F-100 3A Boys Andrew Peters Smoky Valley 11:45 13th
F-100 4A Boys Dylan Scherbring Abilene 11:39 12th
F-100 5A Boys Brandt Cox Salina South 11:25 13th
F-100 5A Boys Brandon Yowell McPherson 11:33 15th
F-100H 2A Girls Kloie McIntyre Herington 15.88
*3rd
F-100H 2A Girls Chloe Stanley Bennington 16.15 *4th
F-100H 2A Girls Latia Moddelmog Canton-Galva 16.65 *5th
F-100H 3A Girls Isabelle Peters Smoky Valley 15.33 *2nd
TJ 5A Boys AJ Johnson Salina South 42-00.00 *8th
DISC 2A Girls Carrie Roe Herington 87-08 16th
SP 3A Girls Molly Chitty Southeast of Saline 38-04 *4th
JAV 4A Girls Peyton Suther Chapman 124-08 *6th
F-110H 1A Boys Brendan Shanks Minneapolis 15.79 *6th
F-4×800 1A Girls Lincoln Lincoln 10:03.22 *1st
F-4×800 1A Girls Elyria Christian Elyria Christian 11:54.82 16th
F-4×800 2A Girls Bennington Bennington 10:05.53 *1st
F-4×800 3A Girls Smoky Valley Smoky Valley 10:14.65 *5th
F-4×800 4A Girls Abilene Abilene 9:53.44 *1st
F-4×800 5A Girls Salina Central Salina Central 10:30.45 8th
TJ 5A Girls Autumn Allen McPherson 37-03.50 *2nd
PV 1A Girls Amber Brockmeier Hope J8-06.00 T11th
PV 4A Boys Brayden Surritte Abilene 12-06.00 9th
PV 4A Boys Mitchell Tiller Chapman J13-06.00 *5th
JAV 2A Boys Luke Dunn Ellsworth 164-06 *4th
JAV 2A Boys David Anderson Sacred Heart 155-08 9th
F-4×800 1A Boys Tescott Tescott 9:20.98 16th
F-4×800 3A Boys Smoky Valley Smoky Valley 8:43.35 11th
F-4×800 4A Boys Chapman Chapman 8:20.18 *3rd
F-4×800 4A Boys Abilene Abilene 8:41.72 10th
TJ 3A Girls Karsyn Schlesener Southeast of Saline 32-08.50 16th
DISC 4A Boys Kel Stroud Chapman 134-03 10th
DISC 4A Boys Dalton Harvey Chapman 120-10 14th
SP 1A Boys Jobe Fowles Solomon 48-06.75 *2nd
F-1600 1A Girls Jaycee Vath Lincoln 5:23.81 *1st
F-1600 1A Girls Jessyka Barten Hope 5:43.38 8th
F-1600 2A Girls Kya Johnson Bennington 5:26.57 *4th
F-1600 3A Girls Mallorie Pearson Southeast of Saline 5:43.54 9th
F-1600 4A Girls Taylor Briggs Chapman 5:06.18 *1st
F-1600 4A Girls Sydney Burton Abilene 5:20.76 *3rd
F-1600 5A Girls Jentrie Alderson Salina South 5:23.96 *6th
F-1600 5A Girls Kadyn Cobb Salina Central 5:22.48 *4th
F-1600 1A Boys Jonathan Huehl Sylvan-Lucas 4:39.94 *6th
F-1600 1A Boys Chance Jacobson Hope 4:59.02 15th
F-1600 2A Boys Josiah Bolton Ellsworth 4:33.47 *2nd
F-1600 2A Boys Luis Mendez Sacred Heart 4:37.54 *5th
F-1600 3A Boys Luke Gleason Southeast of Saline 4:36.12 *6th
F-1600 3A Boys Dylan Sprecker Southeast of Saline 4:38.71 9th
F-1600 3A Boys Ryan Heline Smoky Valley 4:40.87 12th
F-1600 4A Boys Aaron Modrow Chapman 4:34.31 *1st
F-1600 5A Boys Keetan Munsell Salina South 4:52.20 14th
LJ 4A Boys Blake Vercher Chapman 20-11.00 *2nd
TJ 2A Boys William Colgin Canton-Galva 41-05.00 10th
DISC 1A Girls Jada Lee White City 118-06 *3rd
SP 2A Girls Carrie Roe Herington 31-10.25 15th
JAV 5A Girls Grace Pyle McPherson 112-05 *8th
JAV 5A Girls Kallie Jost McPherson 118-09 *6th
JAV 5A Girls Reagan Geihsler Salina Central 128-01 *2nd
F-800 1A Girls Aubry Donley Lincoln 2:24.15 *1st
F-800 1A Girls Jaycee Vath Lincoln 2:28.58 *4th
F-800 3A Girls Gracie Lambert Smoky Valley 2:24.64 *4th
F-800 4A Girls Sydney Burton Abilene 2:17.03 *1st
F-800 4A Girls Abby Barnes Abilene 2:32.24 13th
F-800 5A Girls Kadyn Cobb Salina Central 2:23.79 9th
F-800 1A Boys Jonathan Huehl Sylvan-Lucas 2:03.63 9th
F-800 2A Boys Luis Mendez Sacred Heart 1:58.78 *2nd
F-800 2A Boys Treyton Peterson Ell-Saline 2:05.44 9th
F-800 4A Boys Aaron Modrow Chapman 2:15.67 15th
F-800 4A Boys Brandon Rectenwald Salina South 2:05 14th

Copyright © Rocking M Media, 2019. All Rights Reserved. No part of this story may be reproduced without Rocking M Media’s express consent.

CATEGORIES :

COMMENTS



STAY IN TOUCH!

GET OUR APP!

LATEST POSTS

KU Researcher Facing Fede...
August 21, 2019Comments
2019 Smoky Hill River Fes...
August 21, 2019Comments
McPherson College Gets Mi...
August 21, 2019Comments
Street Fair Volunteers So...
August 21, 2019Comments

LATEST TWEETS

Read all tweets
© 2007 - 2019 - EEO  - KDJM  - KABI  - KSAL-AM  - KSAL-FM  - KVOB  - KYEZ  - KZUH