KSALLINK.com
Martinellis Little Italy
KC Giveway

2017 Regional Softball Brackets & Results

Pat Strathman - May 18, 2017 6:25 am

The high school sports year is coming to a close.

Softball teams across Kansas are gearing up for an opportunity to go to state. But, before players can take that step, they have to get by regional play first.

Numerous brackets were released on Wednesday. Classes 6A and 5A were announced Saturday.

Below are pairings for local squads.

For the rest of the brackets, click here.

Class 5A

Newton (local teams: Salina South, Salina Central)

Regional No. 1
1. Valley Center (17-3) vs. 8. Newton (1-19) – 1. Valley Center 14-4
4. Wichita Heights (9-11) vs. 5. Andover (8-10) – 5. Andover 14-0

1. Valley Center vs. 5. Andover – 1. Valley Center 5-2

Regional No. 2
2. Kapaun (12-8) vs. 7. Emporia (7-13) – 2. Kapaun 12-8
3. Salina South (10-10) vs. 6. Salina Central (7-11) – 3. Salina South 14-4

2. Kapaun vs. 6. Salina South – 3. Salina South 9-6

Class 4A-I

McPherson (local teams: Abilene)
1. Wamego (8-8) vs. 4. Buhler (1-17) – 1. Wamego 16-5
2. Abilene (5-13) vs. 3 McPherson (2-14) – 3. McPherson 17-13

1. Wamego vs. 3. McPherson – 1. Wamego 8-2

Class 4A-II

Clay Center (local teams: Smoky Valley)
1. Clay Center (13-3) vs. 4. Concordia (2-15) – 1. Clay Center 5-0
2. Smoky Valley (13-7) vs. 3. Chapman (7-13) – 3. Chapman 8-2

1. Clay Center vs. 3. Chapman – 1. Clay Center 6-3

Class 3A

Marion (local teams: Southeast of Saline)
1. Southeast of Saline (17-1) vs. 8. Halstead (5-15) – 1. Southeast of Saline 5-3
4. Lyons (13-7) vs. 5. Marion (12-8) – 4. Lyons 13-1
2. Sterling (16-2) vs. 7. Hesston (7-11) – 2. Sterling 16-11
3. Hutchinson Trinity (14-6) vs. 6. Whitewater-Remington (9-9) – 3. Hutch Trinity 9-3

1. Southeast of Saline vs. 4. Lyons – 1. Southeast of Saline 10-0
2. Sterling vs. 3. Hutchinson Trinity – 2. Sterling 4-0

1. Southeast of Saline vs. 2. Sterling – 1. Southeast of Saline 8-3

Marysville (local teams: Minneapolis)
1. Marysville (15-4) vs. BYE
4. Minneapolis (8-12) vs. 5. Riley County (5-15) – 5. Riley County 15-5
2. Beloit (13-4) vs. 7. Hiawatha (3-13) – 2. Beloit 10-0
3. Nemaha Central (8-10) vs. 6. Sabetha (5-15) – 3. Nemaha Central 9-3

1. Marysville vs. 5. Riley County – 1. Marysville 12-6
2. Beloit vs. 3. Nemaha Central – 3. Nemaha Central 4-2

1. Marysville vs. 3. Nemaha Central – 1. Marysville 4-0

Russell (local teams: Ellsworth)
1. Thomas More Prep (14-6) vs. BYE
4. Lakin (8-10) vs. 5. Ellsworth (7-10) – 5. Ellsworth 17-12
2. Plainville/Stockton (9-8) vs. 7. Russell (0-18) – 7. Russell 5-4
3. Sublette/Satanta (9-9) vs. 6. Hugoton (2-14) – 6. Hugoton 15-5

1. Thomas More Prep vs. 5. Ellsworth – 1. TMP-Marian 7-0
6. Hugoton vs. 7. Russell – 7. Russell 7-3

1. TMP-Marian vs. 7. Russell – 1. TMP-Marian 11-1

Class 2-1A

Ell-Saline (local teams: Sacred Heart, Lincoln, Ell-Saline, Bennington)
1. Sacred Heart (12-6) vs. BYE
4. Lucas Unified/Wilson (5-11) vs. 5. Lincoln (4-12) – 4. Lucas Unified/Wilson 13-1
2. Ellis (8-8) vs. BYE
3. Ell-Saline (7-11) vs. 6. Bennington (2-15) – 3. Ell-Saline 9-6

1. Sacred Heart vs. 4. Lucas Unified/Wilson – 1. Sacred Heart 9-4
2. Ellis vs. 3. Ell-Saline – 3. Ell-Saline 7-3

1. Sacred Heart vs. 3. Ell-Saline – 1. Sacred Heart 2-1