Wednesday, Dec 31

USD 305 Salina No School

January 2015

Thursday, Jan. 1

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln No School

USD 305 Salina No School

USD 306 SE Saline No School

USD 307 Ell Saline No School

USD 327 Ellsworth No School

USD 333 Concordia No School

USD 383 Mttn / Ogden No School

USD 393 Solomon No School

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva No School

USD 435 Abilene No School

USD 473 Chapman No School

Friday, Jan. 2

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln No School

USD 305 Salina No School

USD 306 SE Saline No School

USD 307 Ell Saline No School

USD 327 Ellsworth No School

USD 333 Concordia No School

USD 383 Mttn / Ogden No School

USD 393 Solomon No School

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva Classes Resume

USD 435 Abilene No School

USD 473 Chapman No School

Monday, Jan. 5

St. Marys Elementary Classes Resume

Sacred Heart Jr/Sr High Classes Resume

USD 240 Twin Valley Classes Resume

USD 298 Lincoln Classes Resume

7 pm BOE Mtg

USD 305 Salina Classes Resume

SMS 7 B BB Clay Center TBD

USD 306 SE Saline Classes Resume

4:30 pm JH BBB Republic County

4:30 pm JH G BB Republic

USD 307 Ell Saline Classes Resume

USD 327 Ellsworth Classes Resume

7:20 am EES/KMS Coffee w/Moms&Dads

USD 333 Concordia No School

USD 383 Mttn / Ogden Classes Resume

USD 393 Solomon Classes Resume

11:40 am STUCO Mtg

USD 418 McPherson Classes Resume

USD 419 Canton / Galva MS BB Burrton

USD 435 Abilene Classes Resume

USD 473 Chapman Classes Resume

Tuesday, Jan. 6

Sacred Heart Jr/Sr High 4:30 pm HS BB SE of Saline

USD 298 Lincoln 4 pm HS BB Chase

USD 305 Salina 3:30 pm LW 7-8 B BB Hays

4 pm CH 9 B/G BB Hutchinson

4:15 pm SH 9 B/G BB Derby

5:45 pm CH B BB Hutchinson

5:45 pm SH B BB Derby

6 pm CH G BB Hutchinson

6 pm SH G BB Derby

6:30 pm HE PTA Mtg

7:30 pm CH G/B BB Hutchinson

7:30 pm CH B/G BB Derby

USD 306 SE Saline 6 pm HS BB Sacred Heart

USD 307 Ell Saline 4:30 pm HS BB Trinity Catholic

USD 327 Ellsworth 4:30 pm HS BB B/G Russell

USD 333 Concordia No School

USD 393 Solomon HS BB Centre

USD 419 Canton / Galva 10:50 am HS BB Marion

USD 435 Abilene 4 pm MS B BB Minneapolis

4:30 pm HS BB Chapman

USD 473 Chapman 4:30 pm BB Abilene

Wednesday, Jan. 7

Sacred Heart Jr/Sr High 5:30 pm Music Booster

7 pm Booster Club

USD 298 Lincoln 10 am NPL / TLL Mtgs

5:30 pm LJSHS Site Council

USD 333 Concordia No School

USD 393 Solomon 11:40 am FBLA Mtg

3:30 pm SES MTSS Mtg

USD 473 Chapman 8:30 am K-5 BLT Mtg

Thursday, Jan. 8

Sacred Heart Jr/Sr High 4:30 pm JH BB Central Plains

USD 298 Lincoln 4 pm JH BB Raymond

USD 305 Salina 1:30 pm CH/SH B Swim S High

3:30 pm LW 7 B BB Manhattan

3:30 pm LW 7-8 G BB Hays

3:30 pm LW 8 B BB Manhattan

3:30 pm SMS 7 B BB McPherson

4 pm SH 9 B/G BB Maize

4 pm 7-8 G/B BB McPherson

5:45 pm SH B BB Maize

6 pm CH WR Campus

6 pm SH G BB Maize

6 pm ST PTA Family Skate Night

6:15 pm ML Site Council

6:15 pm SU PTA Mtg

7 pm ML PTO Mtg

7:30 pm SH G/B BB Maize

USD 306 SE Saline 8 am JR/SR Financial Aid Mtg

4 pm JH BBB Abilene

USD 307 Ell Saline 4 pm HS BB Bennington

USD 333 Concordia Classes Resume

1 pm PAWS FFCLA

6:30 pm WR Wamego

USD 393 Solomon 5 pm MS BB Centre

USD 419 Canton / Galva 10:50 am MS BB Berean

USD 435 Abilene 9:30 am Garfield Spelling Bee

4 pm MS B BB SES

USD 473 Chapman 6:30 pm WR Herington

Friday, Jan. 9

USD 298 Lincoln ACT Registration Deadline

4 pm HS BB Osborne

4:30 pm HS WR Concordia

USD 305 Salina 4 pm CH 9 B/G BB Campus

4:30 pm CH WR Concordia

5:45 pm CH B/G BB Campus

7:30 pm CH G/B BB Campus

USD 306 SE Saline 8 am TWIST Conf

4:30 pm HS WR Concordia

6 pm HS BB Minneapolis

USD 307 Ell Saline ACT Registration Deadline

4:30 pm HS BB Remington

USD 327 Ellsworth Winter Homecoming

4:30 pm BB B/G Republic County

USD 333 Concordia 4:30 pm BB Wamego

4:30 pm WR Concordia

USD 393 Solomon ACT Registration Deadline for Feb.

USD 419 Canton / Galva ACT Registration Deadline for Feb.

10:50 am HS BB Inman

USD 435 Abilene HS BB Marysville

USD 473 Chapman 2:45 pm ENT FOF Activity

3:30 pm MS B BB Pics

4:30 pm BB CC

Saturday, Jan. 10

USD 298 Lincoln Band KMEA Auditions

USD 305 Salina KMEA Convention All Day

USD 327 Ellsworth State Band Auditions Salina Central

USD 333 Concordia State KMEA Band Auditions Salina Central

USD 435 Abilene 8 am HS Band Vocal State

USD 473 Chapman HS State Band Auditions

FFA Ag Ed Symposium

Monday, Jan. 12

Sacred Heart Jr/Sr High 5:30 pm COE Mtg

USD 298 Lincoln 4 pm JH BB St Johns

USD 305 Salina 3:30 pm LW 7-8 B/G BB McPherson

6:15 pm ST Site Council

6:3 pm SU PTA Skate Night

7 pm CW / ST PTA Mtg

USD 306 SE Saline 6:30 pm BOE Mtg

USD 307 Ell Saline 6 pm Site Council Mtg

7 pm BOE Mtg

USD 327 Ellsworth 4:30 pm JH BB B /G Russell

USD 333 Concordia 4:30 pm JH B BB Beloit

USD 393 Solomon WSL Scholars Bowl TBD

7 pm BOE Mtg

USD 419 Canton / Galva 6:30 pm BOE Mtg

USD 435 Abilene 4 pm MS B BB Clay Center

7 pm BOE Mtg

USD 473 Chapman 2:30 pm CE Character Awards Assembly

3:30 pm CE PTO Mtg

4:30 pm MS BBB Marysville

7 pm BOE Mtg

Tuesday, Jan. 13

Sacred Heart Jr/Sr High 4:30 pm HS BB Republic County

USD 298 Lincoln 4 pm HS BB Tescott

USD 305 Salina 3:30 pm SMS 7 B BB Hays

4 pm CH 9 B/G BB Maize

4 pm SC Site Council

4 pm SH 9 B/G BB Campus

5 pm BOE Mtg

5:45 pm CH B BB Maize

5:45 pm SH B BB Campus

6 pm CH G BB Maize

6 pm SC PTA Mtg

6 pm SH G BB Campus

6 pm SMS 8 B BB Hays

6:30 pm SU PTA Skate Night

7:30 pm CH G/B BB Maize

7:30 pm SH B/G BB Campus

USD 306 SE Saline 6 pm HS BB Russell

USD 307 Ell Saline 4:30 pm HS BB Bennington

USD 333 Concordia 4:30 pm BB B/G Marysville

USD 393 Solomon 3:30 pm SMHS BIC Mtg

4:30 pm HS BB Wakefield

USD 419 Canton / Galva 10:50 am HS BB Moundridge

USD 435 Abilene 3:45 pm MS B BB SB Anthony 7-8

USD 473 Chapman 4:30 pm BB Beloit

Wednesday, Jan. 14

Sacred Heart Jr/Sr High 8:49 am Late Start

USD 333 Concordia 11:30 am CMS Site Council Mtg

USD 383 Mttn / Ogden Elem Early Release

USD 393 Solomon 11:40 am FFA Mtg

3:30 pm Wacky Tech PD

7 pm Recreation Mtg

Thursday, Jan. 15

Sacred Heart Jr/Sr High NCAA JH BB First Round B&G

USD 298 Lincoln 4 pm HS WR Trojan Duals

4 pm JH BB Lucas Sylvan

USD 305 Salina 1:30 pm CH/SH B Swim SH

3:30 pm LW 7-8 G BB Great Bend

3:30 pm SMS 7-8 B BB Manhattan

3:30 pm SMS 7-8 G BB Hays

3:45 pm ML PTO Skate

4 pm LW 7-8 B BB Great Bend

5 pm ML Restaurant Fundraiser Night

5:45 pm CO Site Council

6 pm CH WR Hutchinson

6:30 pm CO PTO Mtg

USD 306 SE Saline 8 am JH BB League A Trny TBD

USD 307 Ell Saline 4 pm MS BB Trinity Catholic

USD 327 Ellsworth JH BB B/G NCAA Republic County

6:30 pm HS WR Minneapolis

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS FBLA

USD 419 Canton / Galva MS BB Moundridge

USD 473 Chapman 4:30 pm MS BBB Ft Riley

6 pm BB FR Wamego

Friday, Jan. 16

Sacred Heart Jr/Sr High State Debate El Dorado

Forensics Canton Galva

4:30 pm HS BB Ellsworth

USD 298 Lincoln 2 pm Early Dismiss

3 pm H S BB NPL Trny

USD 305 Salina ST Birthday Celebration TBD

9 am SH WR Newton

4 pm CH 9 B/G BB Derby

4 pm CH/SH WR Abilene

4 pm SH 9 B/G BB Hutchinson

5:45 pm CH B/G BB Derby

5:45 pm SH B/G BB Hutchinson

7:30 pm CH G/B BB Derby

7:30 pm SH G/B BB Hutchinson

USD 306 SE Saline 4 pm HS WR Halstead

4 pm HS WR Abilene

6 pm HS BB Republic County

USD 327 Ellsworth 4 pm HS WR Abilene

4 pm HS WR Trny Halstead

4:30 pm HS BB B/G Sacred Heart

USD 333 Concordia 4 pm WR Abilene Trny

4:30 pm BB B/G Chapman

USD 393 Solomon 4:30 pm HS BB Little River

USD 419 Canton / Galva 4 pm HS BB Berean

USD 473 Chapman 7:50 am ENT Rise & Shine Family Breakfast

WR Basehor – Linwood

3 pm ENT Popcorn, Pencils, Pickles

3:30 pm WR Abilene

4:30 pm BB Concordia

Saturday, Jan. 17

USD 305 Salina String Fling Grs 4-8 – Jan. 18

USD 333 Concordia NC KMEA Middle Leven Choir/Band Concert

USD 393 Solomon 9 am Saturday School

USD 473 Chapman NCKMEA Honor Band/Choir

Monday, Jan. 19

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln No School

3 pm HS BB NPL Trny

USD 305 Salina No School

3:30 pm SMS 7 G/B BB Great Bend

4 pm SMS 8 B/G BB Great Bend

USD 306 SE Saline No School

8 am HS BB Sterling Trny

USD 307 Ell Saline No School

JH KMEA Band/Choir JC MS

USD 333 Concordia BB B/G Trny TBD Salina Invite – Jan. 24

USD 383 Mttn / Ogden No School – All USD 383

USD 327 Ellsworth HS BB B/G Trny Hoisington

USD 393 Solomon No School

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva No School

USD 473 Chapman No School

Tuesday, Jan. 20

Sacred Heart Jr/Sr High 4 pm HS BB Centre Trny

USD 298 Lincoln 2 pm Early Dismiss

USD 305 Salina 3:30 pm LW 7-8 B BB Manhattan

USD 306 SE Saline 8 am HS BB Sterling

USD 333 Concordia 4:30 pm JH B BB Eisenhower Middle

USD 393 Solomon Cross / Joftus Coaching Day

HS BB Centre Trny TBD

USD 419 Canton / Galva 10:55 am HS BB Trny

B BB Trny – Jan. 23

USD 473 Chapman 4 pm MS BBB Abilene

RC PTO Mtg

Wednesday, Jan. 21

USD 240 Twin Valley Tescott Late Start

USD 306 SE Saline 8 am HS BB Sterling

USD 307 Ell Saline 1 pm HS HOA Scholars Bowl Sedgwick

USD 393 Solomon 11:40 am FCCLA Mtg

3:30 pm MTSS Work Night

USD 419 Canton / Galva 1 pm HOA Scholars Bowl Sedgwick

USD 473 Chapman 1 pm RC SIT Mtg

Thursday, Jan. 22

USD 298 Lincoln 4 pm JH BB Wilson

USD 305 Salina Salina Inv Trny TBD

3:30 pm LW/SMS 7-8 B/G BB SMiddle

USD 306 SE Saline 8 am HS BB Sterling

USD 307 Ell Saline 4 pm MS BB Marion

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS Friends of Rachel

4:30 pm JH B BB Chapman

6:30 pm WR Abilene

USD 393 Solomon 5 pm MS BB Centre

USD 419 Canton / Galva MS BB Trinity

10:59 am HS BB Trny

USD 473 Chapman 4:30 pm MS BBB Concordia

6 pm WR Wamego

Friday, Jan. 23

Sacred Heart Jr/Sr High 4 pm HS BB Centre Trny

USD 298 Lincoln KSU Band Clinic

KS John Philip Sousa Hnr Band

2 pm HS WR Beloit

2 pm Early Dismiss

USD 305 Salina 2 pm CH WR Hays

2 pm SH WR Beloit

7 pm SMS Late Winter Concert

USD 306 SE Saline 8 am HS BB Sterling

USD 307 Ell Saline K-State Band Clinic Manhattan

USD 327 Ellsworth Concert Band Clinic

2:30 pm HS WR Trny Hays

USD 333 Concordia 2 pm WR Beloit Trny

USD 393 Solomon HS BB Centre Tnry TBD

USD 473 Chapman HS Concert Band Clinic

BB Royal Valley Trny

2:45 pm ENT FOF Activity

Saturday & Sun Jan. 24 & 25

USD 298 Lincoln KSU Band Clinic

USD 307 Ell Saline K-State Band Clinic Manhattan

USD 327 Ellsworth Concert Band Clinic

USD 333 Concordia Youth For Music

USD 473 Chapman HS Concert Band Clinic

Monday, Jan. 26

Sacred Heart Jr/Sr High 4 pm NCAA Scholars Bowl Republic County

Catholic Schools Week – Jan. 30

USD 298 Lincoln JH B TLL Trny Tescott

USD 305 Salina 3:30 pm SMS 7-8 B BB Manhattan

6 pm LW PTO Mtg

USD 307 Ell Saline 6:30 pm CPTA Mtg

USD 327 Ellsworth HS BB B Trny Smoky Valley

7 pm EES/KMS Site Council

USD 333 Concordia 4:30 pm JH B BB Marysville

USD 419 Canton / Galva HS G BB Trny Sedgwick – Jan. 31

USD 473 Chapman 6 pm BR PTO Mtg

Tuesday, Jan. 27

Sacred Heart Jr/Sr High 4:30 pm HS BB Beloit

USD 298 Lincoln 1 Hour Late Start

4 pm HS BB Lakeside

USD 305 Salina 9:40 am CH Spring Pics

4 pm CH/SH B Swim Topeka

6:30 pm OK Site Council PTO Mtg

USD 306 SE Saline 3:30 pm JH WR Sports Pics

USD 473 Chapman 4 pm MS BBB Wamego

5 pm WR Riley County Marysville

Wednesday, Jan. 28

USD 240 Twin Valley Bennington Late Start

USD 298 Lincoln 1:30 pm HS Scholars Bowl St Johns

6 pm JR/SR Financial Aid Night

USD 306 SE Saline 9 am FFA NCD Speech Job Interview CDEs

USD 393 Solomon FFA Speech / Job Interview Clay Center

11:40 am Forensics Debate Mtg

3:30 pm SMHS SIT Mtg

USD 473 Chapman 9 am FFA Job Int Speech

Thursday, Jan. 29

Sacred Heart Jr/Sr High 3 pm Bowling Junction City

USD 305 Salina 4 pm SMS 7-8 B BB Ft Riley

5 pm CH WR Blue Valley

6 pm SH WR Derby

6:30 pm SC PTA Family Skate

7 pm CH Musical

USD 306 SE Saline 3:45 pm JHWR SES Invite

5:30 pm HS WR Remington Tri

USD 307 Ell Saline 4 pm MS BB Inman

USD 327 Ellsworth 6:30 pm HS WR Russell

7 pm Gr 3-4 Concert

USD 333 Concordia Gr 3 Band Program

1:04 pm PAWS Global Action Team

4:30 pm JH B BB Republic County

USD 393 Solomon FFA Ag Symposium Topeka

5 pm MS BB Wakefield

USD 473 Chapman 4:30 pm MS BBB CC

6:15 pm BB Marysville

Friday, Jan. 30

Sacred Heart Jr/Sr High 4:30 pm HS BB Hutchinson Trinity

USD 298 Lincoln 4 pm HS BB Natoma

USD 305 Salina 4 pm CH/SH WR Manhattan

7 pm CH Musical

7 pm CH/SH B Swim Wichita

7 pm LW Tri M Induction Ceremony

USD 306 SE Saline 6 pm HS BB Ellsworth

USD 327 Ellsworth 3 pm HS WR Tnry Hoisington

4:30 pm HS BB B/G SES

USD 333 Concordia 4 pm WR Manhattan Trny

4:30 pm BB G/B Abilene

4:30 pm WR Concordia Dual Trny

USD 393 Solomon 4:30 pm HS BB Rural Vista

USD 473 Chapman 2:30 pm BR Reading Celebration 2

2:30 pm ENT Reading Milestone 2

4:30 pm BB Herington

4:30 pm WR Concordia Duals

Saturday, Jan. 31

USD 305 Salina 7 pm CH Musical

USD 393 Solomon FFA KS State Ag Ed Speech

9 am Saturday School

USD 473 Chapman 8 am FFA Ag Ed Speech

9 am BB Chapman Trny

February 2015

Monday, Feb. 2

Sacred Heart Jr/Sr High 6 pm Fresh BB Concordia

USD 298 Lincoln 4 pm JH Scholars Bowl Lucas Sylvan

7 pm BOE Mtg

USD 307 Ell Saline 4 pm MS BB Sedgwick

Parent Night

USD 327 Ellsworth 7:20 am EES/KMS Coffee w/ Moms&Dads

USD 333 Concordia 6 pm BB 9 G/B Sacred Heart

USD 393 Solomon WSL Instrumental Music Elyria Christian

11:40 am StuCo Mtg

12:10 pm MS Pep Rally

5 pm MS BB Rural Vista

USD 419 Canton / Galva MS BB Inman

USD 435 Abilene 3:45 pm MS B BB 8 Junction City

4 pm MS B BB 7 Junction City

USD 473 Chapman 2:30 pm CE CARE Assembly

7:30 pm HS/MS Jazz Jam Winter Band Concert

Tuesday, Feb. 3

Sacred Heart Jr/Sr High 4:30 pm HS BB SE of Saline

USD 305 Salina 12 pm HE Site Council

4 pm CH 9 B/G BB Great Bend

4 pm SH 9 B/G BB Hays

5:45 pm CH B/G BB Great Bend

5:45 pm SH B/G BB Hays

6:30 pm HE PTA Mtg

7:30 pm CH G/B BB Great Bend

7:30 pm SH G/B BB Hays

USD 306 SE Saline 6 pm HS BB Sacred Heart

USD 307 Ell Saline 4:30 pm HS BB Canton Galva

USD 327 Ellsworth 4:30 pm HS BB G/B Russell

USD 333 Concordia 6 pm G/B BB Pike Valley

USD 393 Solomon 4:30 pm HS BB Peabody – Burns

USD 419 Canton / Galva 9 & 10:30 am League Mtg

11:48 am HS BB Ell Saline

USD 435 Abilene 4:30 pm HS BB 9 Wamego

USD 473 Chapman 4:30 pm BB CC

Wednesday, Feb. 4

Sacred Heart Jr/Sr High 3:45 pm Winter Sports Pics: Bowling

5:30 pm Music Boosters

7 pm Booster Club

USD 298 Lincoln 10 am NPL TLL Mtgs

5:30 pm LES Site Council

USD 305 Salina 1:30 pm CH/SH Swim SHigh

3 pm P/T Conf

4 pm CW Book Fair

USD 306 SE Saline 9 am Poultry, Dairy Foods, Meats CDEs

USD 327 Ellsworth 9:30 am Ellsworth County Spelling Bee

USD 333 Concordia NCKL League Band Marysville

11:30 pm Home & School Mtg

USD 393 Solomon FCCLA Star Event Elections Abilene

FFA Poultry Dairy Foods Manhattan

11:40 am FBLA Mtg

3:30 pm SES MTSS Mtg

USD 435 Abilene HS FFA Poultry Judging and Dairy Foods

7 am HS Band Honor Band

8 am HS FCCLA District Elections Star Events

USD 473 Chapman NCKL Band Wamego

9 am Poultry Dairy Foods

Thursday, Feb. 5

USD 298 Lincoln 4 pm JH Scholars Bowl Raymond

USD 305 Salina 7:30 am P/T Conf

No School

6 pm CH WR Newton

6 pm SH WR Hutchinson

USD 306 SE Saline 8 am SR NAEP Test

USD 307 Ell Saline Regional Scholars Bowl

USD 327 Ellsworth 6:30 pm HS WR Beloit

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS FCCLA

4:30 pm JH B BB Clay Center

6:30 pm WR Chapman

USD 393 Solomon WS WSL BB Trny Centre TBD

Regional Scholars Bowl TBD

USD 419 Canton / Galva Regional Scholars Bowl

USD 435 Abilene HS Regional Scholars Bowl

4 pm MS B BB 7 Ft Riley

6:30 pm HS WR Clay Center

USD 473 Chapman Regional Scholars Bowl

4:30 pm MS BBB Marysville

6:30 pm WR Senior Recognition

6:30 pm WR Concordia

Friday, Feb. 6

Sacred Heart Jr/Sr High Forensics Newton

4:30 pm HS BB Minneapolis

USD 298 Lincoln 4 pm HS BB Pike Valley

USD 305 Salina No School

10 am CH WR Rose Hill

4 pm CH 9 B/G BB Newton

4 pm 9 G/B BB Valley Center

5:45 pm CH B/G BB Newton

5:45 pm SH B/G BB Valley Center

6:30 pm CH/SH B Driving Manhattan

7:30 pm CH G/B BB Newton

7:30 pm SH B/G BB Valley Center

USD 306 SE Saline 6 pm HS BB Chapman

USD 383 Mttn / Ogden No School – Elem only

USD 327 Ellsworth 3 pm JH WR Trny Hoisington

4:30 pm HS BB B/G Beloit

USD 333 Concordia 11 am WR Rose Hill Trny

USD 393 Solomon 11:40 am HS Pep Rally

4:30 pm HS BB Rural Vista

USD 419 Canton / Galva 4:3 pm HS BB Sedgwick

USD 435 Abilene 4:30 pm HS BB 9 Marysville

USD 473 Chapman 2:45 pm ENT FOF Activity

4:30 pm BB SES

Saturday, Feb. 7

Sacred Heart Jr/Sr High ACT Test Day

USD 298 Lincoln ACT Test Day

USD 307 Ell Saline ACT Test Day

Regional Piano Lindsborg

USD 327 Ellsworth Regional Piano

USD 333 Concordia ACT Test Day

Regional Piano Festival

USD 393 Solomon ACT Test Day

7 pm HS Winter Court Dance

USD 419 Canton / Galva ACT Test Day

USD 473 Chapman ACT Test

12 pm Elem Honor Choir

Monday, Feb. 9

Sacred Heart Jr/Sr High 5:30 pm COE Mtg

USD 298 Lincoln 1 pm NPL Band Wilson

4 pm JH Scholars Bowl Tescott

USD 305 Salina No School – Elem Only

6 pm SU Site Council

6:15 pm ST Site Council

7 pm CW PTA Mtg

7 pm ST PTA Mtg

USD 306 SE Saline 5:30 pm BOE Mtg

USD 307 Ell Saline 7 pm BOE Mtg

MS BB HOA League Trny TBD

USD 327 Ellsworth League Band

5 pm JH WR Beloit

USD 393 Solomon 7 pm BOE Mtg

USD 419 Canton / Galva 2:25 pm State Scholars Bowl

6:30 pm BOE Mtg

USD 435 Abilene HS FBLA National Week – Feb. 13

USD 473 Chapman 7 pm BOE Mtg

Tuesday, Feb. 10

Sacred Heart Jr/Sr High 1 pm NCAA Band Republic County

4:30 pm HS BB Russell

USD 298 Lincoln 4 pm HS BB Southern Cloud

USD 305 Salina 4 pm CH 9 B/G BB Hays

4 pm SC Site Council

4:15 pm SH 9 B/G BB Newton

5 pm BOE Mtg

5:45 pm CH B/G BB Hays

5:45 pm SH B/G BB Newton

7:30 pm CH G/B BB Hays

7:30 pm SH G/B BB Newton

USD 306 SE Saline 6 pm HS BB Beloit

USD 307 Ell Saline 3:15 pm Valentine Parties

4:30 pm HS BB Inman

6:30 pm CPTA Skate Nigh

USD 327 Ellsworth Lil Pepsters

4:30 pm HS BB B/G Minneapolis

USD 333 Concordia 4:45 pm BB G/B Riley County

USD 393 Solomon 3:30 pm SMHS BIC Mtg

USD 419 Canton / Galva 4:30 pm HS BB Remington

USD 435 Abilene 4 pm MS B BB 7&8 Chapman

4:30 pm HS BB 9 Council Grove

USD 473 Chapman 4 pm MS BBB Abilene

6 pm BB Wamego

Wednesday, Feb 11

USD 305 Salina CW Spring Pics

USD 306 SE Saline 8 am FCCLA STAR Events

USD 307 Ell Saline 4:15 pm P/T Conf

8:30 am MS/HS Spring Pics

USD 333 Concordia 11:30 am MS Site Council Mtg

NCKL Choir Chapman

USD 393 Solomon 11:40 am FFA Mtg

4 pm P/T Conf

7 pm Recreation Mtg

USD 419 Canton / Galva FCCLA Dist Star Event Goessel

USD 435 Abilene 9 am HS NCKL Vocal Chapman

USD 473 Chapman 8 am NCKL Honor Choir Chapman

3:30 pm ENT PTO Mtg

Thursday, Feb. 12

USD 298 Lincoln 4 pm HS WR Leopard

USD 305 Salina ML Spring Pics

5:45 pm CO Site Council

6 pm CH WR Derby

6 pm SH WR Newton

6:15 pm ML Site Council

6:15 pm SU PTA Mtg

6:30 pm CO PTA Mtg

7 pm ML PTO Mtg

USD 306 SE Saline 6:30 pm HS WR Russell Dual

USD 307 Ell Saline No School

7 pm P/T Conf

USD 327 Ellsworth Senior Recognition – WR

5 pm JH WR Minneapolis

6:30 pm HS WR Republic County

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS FCA

4:30 pm JH B BB Abilene

6:30 pm WR Clay Center

USD 383 Mttn / Ogden No School – Elem only

USD 393 Solomon 4 pm P/T Conf

USD 419 Canton / Galva MS HOA BB Trny Marion

USD 435 Abilene 4:30 pm MS B BB 7&8 Concordia

6:30 pm HS WR Chapman

USD 473 Chapman 2:30 pm Jostens Soph. Ring Mtg

6:30 pm WR Abilene

Friday, Feb. 13

Sacred Heart Jr/Sr High Forensics Wichita East

USD 298 Lincoln 4 pm HS BB Rock Hills

USD 305 Salina 1 pm CW Site Council

4 pm CH 9 B/G BB Derby

4 pm SH 9 B/G BB Hutchinson

5:45 pm CH B/G BB Derby

5:45 pm SH B/G BB Hutchinson

6 pm Flash Mob

7:30 pm CH G/B BB Derby

7:30 pm SH G/B BB Hutchinson

USD 306 SE Saline 8 am Madrigals Singing Valentines

6 pm HS BB Minneapolis

USD 307 Ell Saline No School

4:30 pm HS BB Marion

Sweetheart Dance

USD 327 Ellsworth 4:30 pm HS BB B/G Republic County

USD 333 Concordia 4:30 pm BB G/B Chapman

USD 383 Mttn / Ogden No School – All USD 383

USD 393 Solomon No School

4:30 pm HS BB Goessel

USD 419 Canton / Galva 4:30 pm HS BB Trinity

USD 435 Abilene 2:30 pm Kennedy Valentines Parties

2:30 pm McKinley Valentines Party

6 pm HS BB Wamego

USD 473 Chapman 8 am RC Valentine Breakfast

2:45 pm RC Valentine Party

3 pm ENT Popcorn, Pencils, Pickles

4:30 pm BB Concordia

Saturday, Feb. 14

USD 393 Solomon 9 am Saturday School

7 pm MS Valentine Dance

USD 419 Canton / Galva BB Cheer Clinic Practice

8 pm FBLA Semi-Formal

USD 435 Abilene 8 am HS ACT Test

HS State Scholars Bowl

HS FFA Meat Judging

USD 473 Chapman State Scholars Bowl

FFA Meats

9 am WR Trny

Sunday, Feb. 15

USD 333 Concordia 6:30 pm Honors Program

USD 393 Solomon 7 pm Booster Club Mtg

Monday, Feb. 16

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 298 Lincoln No School

4 pm JH Scholars Bowl Lincoln

4:30 pm JH WR St Johns Military

USD 305 Salina 6:30 pm HE PTA Gr K-2 Skate

USD 306 SE Saline 4 pm JH WR Minneapolis

USD 307 Ell Saline 6 pm ESIC Mtg

USD 333 Concordia 4:30 pm JH B BB Marysville

USD 383 Mttn / Ogden No School – All USD 383

USD 393 Solomon No School

USD 419 Canton / Galva No School

PreK-12 Conf

USD 435 Abilene No School

6 pm HS Spring Sports Parent Mtg

USD 473 Chapman No School

Tuesday, Feb. 17

Sacred Heart Jr/Sr High 4:3 pm HS BB Beloit

USD 298 Lincoln 4 pm HS BB Thunder Ridge

USD 305 Salina 3 pm CH/SH G/B BB CH

4 pm CH/SH 9 B/G BB CH

6 pm SC Gr 3 Music Program

6 pm CH/SH G/B BB CH

USD 306 SE Saline 6 pm HS BB Ellsworth

USD 307 Ell Saline Little Cardinals Dance Performance

4:30 pm HS BB Moundridge

USD 327 Ellsworth 4:30 pm HS BB B/G SES

4:30 pm JH WR Hoisington

USD 333 Concordia 5 pm BB G/B Phillipsburg

USD 393 Solomon 4:45 pm HS BB Herington

USD 419 Canton / Galva 4:30 pm HS BB Bennington

USD 435 Abilene 4 pm MS B BB 8 Wamego

4 pm HS BB Hays

4:30 pm MS B BB 7 Wamego

USD 473 Chapman 4:30 pm BB Rock Creek

4:30 pm MS BBB CC

5 pm RC PTO Mtg

Wednesday, Feb. 18

USD 240 Twin Valley 3 pm School Dismiss

4 pm P/T Conf

USD 298 Lincoln 6:30 pm LES Site Council

USD 393 Solomon 11:40 am FCCLA Mtg

3:30 pm Wacky Tech PD

USD 419 Canton / Galva 5 pm PreK-8 Conf

USD 473 Chapman 1 pm RC SIT Mtg

Thursday, Feb. 19

Sacred Heart Jr/Sr High 1:30 pm Early Dismiss

3 pm P/T Conf

USD 240 Twin Valley 3 pm School Dismiss

4 pm P/T Conf

USD 298 Lincoln 4 pm JH Scholars Bowl Paradise

5 pm JH WR Beloit

USD 305 Salina 3:45 pm PTO Skate

5 pm Restaurant Fundraiser Night

6 pm SC & SU Gr 4 Music Program

6:30 pm HE PTA Gr 3-5 Skate

USD 306 SE Saline 4 pm JH WR Herington

USD 307 Ell Saline BPA State Leadership Conf Wichita-Feb. 21

USD 327 Ellsworth JH WR Beloit

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS Science Club

4:30 pm JH B BB Clay Center

7:30 pm HS Community Band Concert

USD 419 Canton / Galva 5 pm Gr 9-12 Conf

USD 435 Abilene HS Gr 8 Pre-Enrollment

USD 473 Chapman FFA Breakfast

8 am BOE HS Visit

7:30 pm Winter Concert

Friday, Feb. 20

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

8 am P/T Conf

4:30 pm HS BB Republic County

USD 298 Lincoln 4 pm HS BB Ellsworth

USD 240 Twin Valley No School

USD 305 Salina Class / Individual Pic Day

B Swim TBD

2:35 pm CH Forensics Trny

4 pm CH 9 B/G BB Campus

4:15 pm SH 9 B/G BB Maize

5:45 pm CH B/G BB Campus

5:45 pm SH B/G BB Maize

7:30 pm CH G/B BB Campus

7:30 pm SH G/B BB Maize

USD 306 SE Saline 8 am HS WR KSHSAA Reg

6 pm HS BB Russell

USD 307 Ell Saline 4:30 pm HS BB Sedgwick

USD 327 Ellsworth HS WR Regionals

6 pm HS BB B/G Lincoln

USD 333 Concordia WR Regionals TBD

6 pm BB G/B Wamego

USD 393 Solomon 4:30 pm HS BB Bennington

USD 419 Canton / Galva BB Cheer Clinic Performance

Senior Night

12:30 pm Early Dismiss

4:30 pm HS BB Goessel

USD 435 Abilene HS WR Regionals

4:30 pm HS BB 9 Clay Center

USD 473 Chapman 2:45 pm ENT FOF Activity

6 pm BB Marysville

Regional WR

Saturday, Feb. 21

USD 307 Ell Saline State Piano Lindsborg

USD 306 SE Saline 7:30 pm Winter Play

USD 327 Ellsworth State Piano

USD 333 Concordia State Piano Festival

USD 393 Solomon 5:30 pm USD 393 Pizza Bingo

Sunday, Feb. 22

USD 306 SE Saline 7:30 pm Winter Play

Monday, Feb. 23

Sacred Heart Jr/Sr High Bowling Regionals – Feb. 28

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln 4:30 pm JH WR Beloit

USD 305 Salina 6 pm LW PTO Mtg

USD 306 SE Saline No School

4 pm JH WR Beloit

USD 307 Ell Saline 4 pm MS Scholars Bowl Inman

4:30 pm HS BB Minneapolis

Parent Night

USD 327 Ellsworth 7 pm JH Concert

USD 333 Concordia JH B BB NCKL Trny Wamego

USD 393 Solomon National FFA Week

4 pm MS Scholars Bowl Wakefield

USD 419 Canton / Galva FCCLA Study Night

4 pm MS Quiz Bowl Inman

USD 435 Abilene HS FFA Nationals Week

6:30 pm HS BB 9 Chapman

USD 473 Chapman National FFA Week

MS BBB NCKL Wamego

1 pm Early Dismiss

4 pm P/T Conf

Tuesday, Feb. 24

Sacred Heart Jr/Sr High 4:30 pm HS BB Ellsworth

USD 298 Lincoln 1 Hour Late Start

USD 305 Salina HE Spring Pics

4 pm CH 9 B/G BB Maize

4 pm SH 9 B/G BB Campus

5 pm BOE Mtg

5:45 pm CH B/G BB Maize

5:45 pm SH B/G BB Campus

6:30 pm OK Site Council

7:30 pm CH G/B BB Maize

7:30 pm SH G/B B Campus

USD 306 SE Saline 6 pm HS BB Republic County

USD 307 Ell Saline 6:30 pm National Honor Society Banquet

USD 327 Ellsworth Senior Recognition BB & Cheerleading

4:30 pm HS BB B/G Sacred Heart

USD 333 Concordia 6 pm BB G/B Clay Center

USD 393 Solomon 3:30 pm Play Rehearsal

4:30 pm HS BB Moundridge

USD 419 Canton / Galva 4:30 pm HS BB Little River

USD 473 Chapman 10 am Scholars Bowl

4:30 PM BB Abilene

5:30 pm FBLA Chili Feed

7:15 pm Winter Sr. Recognition

Wednesday, Feb. 25

USD 383 Mttn / Ogden Early Release – Elem only

USD 393 Solomon 11:40 am Forensics Debate Mtg

3:30 pm SMHS SIT Mtg

Thursday, Feb. 26

Sacred Heart Jr/Sr High Spring School Pics

USD 298 Lincoln Vocal Band KMEA-Feb. 28

KSPA Regional Competition FHSU

4 pm JH Scholars Bowl Raymond

USD 305 Salina 6:30 pm HE Music Program Gr 1-2

6:30 pm OK Music Program Gr 4

7 pm CH One Acts

USD 306 SE Saline 4 pm JH WR SES Inv

4 pm P/T Conf

USD 307 Ell Saline Skate KMEA Wichita – Feb. 28

USD 327 Ellsworth KMEA ISW – Feb. 28

Regional Journalism Contest FHSU

USD 333 Concordia State KMEA Convention Honor Choir Band – Feb. 28

JH B BB NCKL Trny Wamego

1:04 pm PAWS Global Action Team

USD 393 Solomon 3:30 pm Play Rehearsals

6:30 pm MTSS Math Family Fun Night

USD 419 Canton / Galva 7 pm Gr 7-12 Pre-Festival Concert

USD 435 Abilene MS B BB NCKL Wamego

8 am HS Band KMEA State Honor Band Vocal

USD 473 Chapman 1 pm Early Dismiss

4 pm P/T Conf

Friday, Feb. 27

USD 298 Lincoln 4 pm HS BB St Johns

USD 305 Salina WR State TBD

4 pm CH 9 B/G BB Hutchinson

4 pm SH 9 B/G BB Derby

5:45 pm CH B/G BB Hutchinson

5:45 pm SH B/G BB Derby

7 pm CH One Acts

7:30 pm CH G/B BB Hutchinson

7:30 pm SH B/G BB Derby

USD 306 SE Saline No School

8 am HS WR State Hays

USD 327 Ellsworth HS WR State Hays TBD

USD 333 Concordia State Honor Choir Band

WR State TBD – Feb. 28

USD 393 Solomon 3:30 pm Play Rehearsal

USD 435 Abilene HS WR State Trny TBD

HS Band KMEA State Honor Band Vocal

USD 473 Chapman No School

Saturday, Feb. 28

USD 305 Salina 7 pm CH One Acts

USD 393 Solomon 9 am Saturday School

March 2015

Monday, Mar. 2

Sacred Heart Jr/Sr High BB Sub State – Mar. 7

USD 298 Lincoln 4:30 pm JH WR Smokey Valley

7 pm BOE Mtg

USD 305 Salina 6 pm ST Kinder Music Program

7 pm CH National Honor Society

7 pm ST Gr 1 Music Program

USD 306 SE Saline 8 am HS BB KSHSAA Sub State

USD 307 Ell Saline 4 pm MS Scholars Bowl Little River

HS BB Sub State B Trny TBD

USD 327 Ellsworth HS BB B/G Sub State TBD

7:30 am EES/KMS Coffee w/Moms&Dads

USD 393 Solomon HS Sub State BB TBD

11:40 am StuCo Mtg

3:30 pm Tech Committee Mtg

4 pm MS Scholars Bowl Moundridge

USD 419 Canton / Galva HS BB Sub State – March 7

4 pm MS Quiz Bowl Little River

USD 435 Abilene 7 pm MS Winter Band Concert

USD 473 Chapman 7 pm Drivers Ed Sign Up

Tuesday, Mar. 3

USD 305 Salina SC Spring Pics

12 pm HE Site Council

6:30 pm HE PTA Mtg

USD 306 SE Saline 8 am HS BB KSHSA Sub State

USD 307 Ell Saline HS BB Sub State G Trny TBD

USD 327 Ellsworth 4:30 pm JH WR Minneapolis RR Trny

5 pm JH WR SES

USD 393 Solomon HS BB Sub State TBD

3:30 pm Play Rehearsal

Wednesday, Mar. 4

Sacred Heart Jr/Sr High 5:30 pm Music Boosters

7 pm Booster Club

USD 298 Lincoln 1 pm NPL TLL MTgs

\ USD 305 Salina B/G BB Regionals TBD

USD 306 SE Saline 8 am HS BB KSHSAA Sub State

8 am NCD Selection Day Spring Mtg

USD 333 Concordia 11:30 am Home & School Mtg

USD 393 Solomon 9 am FFA Interviews Minneapolis

11:40 am FBLA Mtg

3:30 pm SES Elem MTSS Mtg

USD 419 Canton / Galva 10:50 & 12 pm HOA League Mtg

USD 435 Abilene 4 pm HS /MS P/T Conf

USD 473 Chapman 8 am MS 8 Choir Tour

12:30 pm K-5 BLT Mtg

1 pm Selection Day FFA

2 pm Dist Off Interviews FFA

Thursday, Mar. 5

St. Marys Elementary No School

P/T Conf

Sacred Heart Jr/Sr High State Bowling

USD 240 Twin Valley Early Dismiss

USD 298 Lincoln 5 pm JH WR SE of Saline

USD 305 Salina 6:15 pm CO Gr 1 Open House Music Program

6:15 pm SU PTA Mtg

7 pm SU PTA Mtg

7 pm CO Gr 2 Open House Music Program

USD 306 SE Saline 8 am HS BB KSHSAA Sub State

4 pm JH WR SES Inv

USD 333 Concordia BB G/B Sub State – March 14

1:04 pm PAWS FBLA

USD 393 Solomon 3:30 pm School Play Rehearsal

USD 435 Abilene HS BB Sub State

4 pm Elem P/T Conf

USD 473 Chapman Sub State BB

7 pm MS 8 Choir Show

Friday, Mar. 6

St. Marys Elementary No School

P/T Conf

Sacred Heart Jr/Sr High SHHS Forensics Invite

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln 4:30 pm JH WR Minneapolis

USD 305 Salina No School

USD 306 SE Saline 8 am HS BB KSHSAA Sub State

4:30 pm JH WR League Minneapolis

USD 307 Ell Saline HS BB Sub State B Trny TBD

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva 12:30 pm Early Dismiss

USD 473 Chapman RC Heart Assoc Fundraiser

3 pm ENT Popcorn, Pencils, Pickles

3:30 pm CMS 3 Dance

Monday, Mar. 9

Sacred Heart Jr/Sr High 5:30 pm COE Mtg

USD 305 Salina 6 pm SU Site Council

6:15 pm ST Site Council

7pm CW PTA Mtg

7 pm LW Vocal Concert

7 pm SH National Honors Society Induction

7 pm ST PTA Mtg

7:15 pm SMS Orchestra Concert SM

7:30 pm CH Band / Orchestra Concert

USD 306 SE Saline 6:30 pm BOE Mtg

USD 307 Ell Saline 7 pm BB All League Mtg Moundridge

7 pm BOE Mtg

USD 393 Solomon SES/SMS Science Fair

7 pm BOE Mtg

USD 418 McPherson P/T Conf – March 13

USD 419 Canton / Galva 6:30 pm BOE Mtg

7 pm HOW BB All League Mtg

USD 435 Abilene HS Spring Vocal Workshop TBD

7 pm BOE Mtg

7 pm MS Spring Vocal Concert

USD 473 Chapman 7 pm BOE Mtg

Tuesday, Mar. 10

Sacred Heart Jr/Sr High HS Choir Day Stiefel Theatre

7 pm JH/HS Band Concert

USD 298 Lincoln NPL Art Osborne-March 28

USD 305 Salina HE Parents Visit Classrooms TBD

4 pm SC Site Council

5 pm BOE Mtg

6 pm SC PTA Mtg

7pm CH Vocal Concert

7 pm LW Jazz Band Pre-Fest Concert

USD 306 SE Saline 8 am FFA Dist STAR Interviews

8 am Salina Choral Fest

9 am AG Comm, Management, Agronomy Vet Sci CDEs

USD 307 Ell Saline 8 am MS HOA League Music Festival

USD 327 Ellsworth 7 pm EES/KMS Site Council

USD 393 Solomon FFA Events

SES/SMS Science Fair

MS WSL Music Festival TBD

3:30 pm Play Rehearsals

3:30 pm SMHS BIC Mtg

USD 419 Canton / Galva 8 am HOA Music Festival MS Trinity

USD 435 Abilene HS FFA Cloud Co Aggie Days

4 pm HS/MS P/T Conf

USD 473 Chapman 9 am FFA Dist Star AG Com Man Agron Vet Science

7 pm Dist Band Night

Wednesday, Mar. 11

Sacred Heart Jr/Sr High JH KWU Music Festival

State V BB G&B – Mar. 14

USD 298 Lincoln 7 pm Gr 8 Enrollment Information Mtg

USD 305 Salina SMS Band Orchestra Contest TBD

B/G BB State TBD

USD 306 SE Saline 8 am HSBB KSHSAA State

8 am KWU JH Music Contest

9 am Cloud County Aggie Days

USD 307 Ell Saline HS BB State B Trny TBD

USD 327 Ellsworth HS BB B/G State TBD

USD 333 Concordia 11:30 am MS Site Council Mtg

USD 393 Solomon SES/SMS Science Fair

State BB Trny TBD

11:40 am FFA Mtg

3:30 pm Wacky Tech PD

7 pm Recreation Mtg

USD 419 Canton / Galva Spring Pic / Spring Sports

6:50 pm CCC Mtg

USD 435 Abilene HS BB State

4 pm Elem P/T Conf

USD 473 Chapman 9 am FFA CCCC Aggie Days

1 pm RC SIT Mtg

7 pm ASP Parent Pic Night

Thursday, Mar. 12

Sacred Heart Jr/Sr High Forensics Newton

USD 298 Lincoln No School – PreK / Kinder Only

8 am P/T Conf

USD 305 Salina 3:45 pm PM ML PTO Skate Party

5 pm ML Restaurant Fundraiser

5:45 pm CO Site Council

6:30 pm CO PTO Mtg

USD 306 SE Saline 8 am HSBB KSHSAA State

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS FCA

USD 393 Solomon 3:30 pm Play Rehearsals

6 pm MS/HS Winter Sports Banquet

USD 418 McPherson No School Gr PreK – 8

USD 419 Canton / Galva 2:45 pm HS Cheerleading Try Outs

USD 435 Abilene No School

HS BB State

USD 473 Chapman 8:10 am CE Randy Nadler Assembly

7 pm Spring All School Production

Friday, Mar. 13

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 298 Lincoln No School

ACT Registration Dealine

8 am P/T Conf

USD 306 SE Saline No School

8 am HSBB KSHSAA State

USD 383 Mttn / Ogden No School – All USD 383

USD 307 Ell Saline No School

ACT Registration Deadline

USD 327 Ellsworth No School

USD 393 Solomon No School

ACT Registration Deadline

USD 418 McPherson No School Gr PreK-12

USD 419 Canton / Galva 9:48 am ACT Registration Deadline

USD 435 Abilene No School

USD 473 Chapman 1 pm HS/MS Band in Parade

2:45 pm ENT FOF Activity

7 pm Spring All School Production

Saturday Mar. 14

USD 305 Salina KWU Mid Level Vocal Band Orchestra

USD 333 Concordia SAT Test Day

USD 393 Solomon 9 am Saturday School

USD 435 Abilene HS SAT Test

Monday, Mar. 16

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln No School

USD 305 Salina No School

USD 306 SE Saline No School

USD 307 Ell Saline No School

USD 327 Ellsworth No School

USD 333 Concordia No School

USD 383 Mttn / Ogden No School

USD 393 Solomon No School

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva No School

USD 435 Abilene No School

USD 473 Chapman No School

Tuesday, Mar. 17

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln No School

USD 305 Salina No School

USD 306 SE Saline No School

USD 307 Ell Saline No School

USD 327 Ellsworth No School

USD 333 Concordia No School

USD 383 Mttn / Ogden No School

USD 393 Solomon No School

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva No School

USD 435 Abilene No School

USD 473 Chapman No School

Wednesday, Mar. 18

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln No School

USD 305 Salina No School

USD 306 SE Saline No School

USD 307 Ell Saline No School

USD 327 Ellsworth No School

USD 333 Concordia No School

USD 383 Mttn / Ogden No School

USD 393 Solomon No School

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva No School

USD 435 Abilene No School

USD 473 Chapman No School

Thursday, Mar. 19

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln No School

USD 305 Salina No School

USD 306 SE Saline No School

USD 307 Ell Saline No School

USD 327 Ellsworth No School

USD 333 Concordia No School

USD 383 Mttn / Ogden No School

USD 393 Solomon No School

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva No School

USD 435 Abilene No School

USD 473 Chapman No School

Friday, Mar. 20

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln No School

USD 305 Salina No School

USD 306 SE Saline No School

USD 307 Ell Saline No School

USD 327 Ellsworth No School

USD 333 Concordia No School

USD 383 Mttn / Ogden No School

USD 393 Solomon No School

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva No School

USD 435 Abilene No School

USD 473 Chapman No School

Saturday, Mar. 21

Sacred Heart Jr/Sr High 4:30 pm 32nd Annual SHHS Charity Auction

Monday, Mar. 23

USD 307 Ell Saline 6:30 pm CPTA Mtg

USD 333 Concordia No School

USD 393 Solomon 6 pm MS/HS Spring Athletic Mtg

USD 419 Canton / Galva BB / Cheerleading Athletic Banquet

USD 473 Chapman 6 pm BR PTO Mtg

Tuesday, Mar. 24

USD 305 Salina CH Spring Sports Pics TBD

5 pm BOE Mtg

5 pm CH G Soccer Godard Eisenhower

6:15 pm CH G soccer Goddard Eisenhower

USD 307 Ell Saline 6 pm MS/HS Spring Sports Parent Mtg

USD 393 Solomon 2:30 pm Spring Sports Pics

3:30 pm Play Rehearsals

6 pm MS/HS Parent Enrollment Night

USD 419 Canton / Galva FFBLA State Leadership Conf

7 pm Community Mtg

USD 435 Abilene HS FBLA State Leadership Conf

USD 473 Chapman 3:30 pm Spring Sports Pics

5 pm MS Gr 8 Parent Mtg

5 pm RC PTO Mtg

6 pm Cheer/Dance Tryout – Mar. 27

Wednesday, Mar. 25

Sacred Heart Jr/Sr High 1:05 pm JH Reconciliation

7 pm JH/HS Vocal Concert Marymount

USD 306 SE Saline 9 am Ag Mech, Aga Salesn, Horse CDEs

USD 393 Solomon FFA Ag Tech Sales Beloit

HS Pre-Enrollment

11:40 am FCCLA Mtg

3:30 pm SMHS SIT Mtg

USD 473 Chapman 9 am FFA Ag Mech Ag Sales CDE

Thursday, Mar. 26

Sacred Heart Jr/Sr High 1:05 pm HS Reconciliation Gr 11-12

1:50 pm HS Reconciliation Gr 9-10

4:30 pm Softball TMP

USD 298 Lincoln 3 pm Forensics Lincoln

USD 305 Salina 1:30 pm CH/SH G Swim SH

5 pm CH G Soccer McPherson

6:15 pm CH G Soccer McPherson

USD 307 Ell Saline 6:30 pm FFA Banquet

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS Friends of Rachel

USD 393 Solomon MS Pre-Enrollment

3:30 pm Play Rehearsal

USD 473 Chapman 1 pm AR Movie

Friday, Mar. 27

USD 306 SE Saline 8 am Elem Group Pics

3:30 pm JH/SH Spring Sports Pics

USD 393 Solomon 9 am Child Well Screenings

9 am Kindergarten Round Up

USD 435 Abilene 6 pm MS Big Band Jazz Dinner Dance

6 pm HS Band Jazz Dinner Dance

Saturday, Mar. 28

Sacred Heart Jr/Sr High Regional Music Festival Solo Small Ensembles

USD 298 Lincoln Music Regional Festival Solo Small Ensembles

USD 306 SE Saline 8 am Reg Music Fest

USD 327 Ellsworth Regional Solo & Ensembles

USD 393 Solomon 9 am Saturday School

Monday, Mar. 30

Sacred Heart Jr/Sr High 2 pm JH Track Tescott

USD 298 Lincoln 12:30 pm Early Dismiss

2 pm NPL Forensics Lincoln

USD 305 Salina 11 am LW Tennis Sterling

6 pm LW PTO Mtg

7 pm LW Orchestra Concert Gr 6-8

USD 307 Ell Saline 7 pm K Vocal Program

USD 327 Ellsworth 7 pm HS Concert

USD 333 Concordia 5 pm Family Science Night

USD 393 Solomon 4 pm MS Scholars Bowl Centre

USD 419 Canton / Galva FCCLA Study Night

6:30 pm BB / Cheerleading Athletic Banquet

USD 435 Abilene 4:30 pm HS SFT Riley County

USD 473 Chapman 4:30 pm BSB Rossville

6:30 pm New Cheerleader Orientation

Tuesday, Mar. 31

Sacred Heart Jr/Sr High 3:30 pm Spring Sports Pics JH/HS Track

4 pm BB Minneapolis

4 pm Softball Minneapolis

USD 298 Lincoln 1 Hour Late Start

3 pm HS TR St Johns

USD 305 Salina CH G Soccer Trny TBD

3 pm CH/SH B Tennis Smoky Valley

USD 306 SE Saline 4:30 pm BSB Abilene

USD 307 Ell Saline 4 pm MS Scholars Bowl Trinity

4 pm HS BSB Smoky Valley

USD 327 Ellsworth 3 pm HS B Tennis Hoisington

4 pm HS SFT Ellis

4 pm HS BSB Ellis

USD 333 Concordia 3 pm B TN HEston

4:30 pm SFT/BSB Beloit

USD 393 Solomon HS SAFE Conf

3:30 pm Play Rehearsals

USD 419 Canton / Galva 4 pm MS Quiz Bowl

USD 435 Abilene 3 pm HS Track Holton

3 pm HS B Tennis Smoky Valley

4:30 pm HS BSB SES

USD 473 Chapman 4:30 pm BSB/SFT CC

7 pm CE Gr 2-3 Music Program

April 2015

Wednesday, Apr. 1

Sacred Heart Jr/Sr High 8 am NCAA Forensics Ellsworth

4 pm Spring Sports Pics Baseball

5:30 pm Music Boosters

7 pm Booster Club

USD 240 Twin Valley Tescott Late Start

USD 298 Lincoln 10 am NPL TLL Mtgs

USD 306 SE Saline 8 am NCAA League Forensics

USD 307 Ell Saline 9 am HS HOA League Art Festival Canton Galva

USD 327 Ellsworth NCAA League Forensics

USD 333 Concordia 11:30 am Home & School Mtg

USD 393 Solomon FFA Aggie Days Hutchinson

HS WSL Art Competition Peabody

11:40 am Forensics Debate Mtg

3:30 pm SES MTSS Mtg

USD 419 Canton / Galva 9 am HOA Art Festival

10 & 11 am HOA League Mtg

USD 473 Chapman FFA Hutch Aggie Days

Thursday, Apr. 2

Sacred Heart Jr/Sr High 4 pm Spring Sports Pics Softball

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln LES Spring Pics

2 pm JH TR Tesoctt

3 pm HS BSB SE of Saline

4 pm HS SB Sylvan Lucas

USD 305 Salina CH & SH G Soccer Trny TBD

CH SB Trny TBD

1 pm LW Tennis Smoky Valley Manhttn

1:30 pm Ch/SH G Swim Topeka

3 pm CH B Tennis Andover Central

6:15 pm ML Site Council

6:15 pm SU PTA Mtg

7 pm CH Spring Play

7 pm ML PTO Mtg

USD 306 SE Saline 3 pm BSB Lincoln

USD 307 Ell Saline 2 pm MS Track Tescott

USD 327 Ellsworth 3 pm HS B Tennis Hoisington

4 pm HS BSB Beloit

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS FCCLA

3:30 pm B TN Concordia Quad

3:30 pm Track Republic County

4:30 pm BSB Beloit

USD 393 Solomon 3:30 pm Play Rehearsals

USD 435 Abilene 3:30 pm HS B Tennis Abilene

4 pm HS Track Chapman

4:30 pm HS BSB TMP

USD 473 Chapman 12:30 pm BR Kinder Screening

2:45 pm RC Easter Party

3:30 pm BTN Concordia

4 pm TR Chapman Inv

4:30 pm BS Wamego

4:30 pm BSB/SFT Riley

7 pm ENT Music Program

Friday, Apr. 3

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

USD 240 Twin Valley No School

USD 298 Lincoln No School

USD 305 Salina 11:20 pm CH/SH Track Junction City

4 pm CH SB Wichita

6 pm CO Carnival

7 pm CH Spring Play

USD 306 SE Saline No School

USD 307 Ell Saline No School

USD 327 Ellsworth No School

USD 333 Concordia No School

USD 393 Solomon No School

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva No School

USD 435 Abilene No School

USD 473 Chapman No School

Saturday, Apr. 4

USD 305 Salina 7 pm CH Spring Play

Monday, Apr. 6

St. Marys Elementary No School

Sacred Heart Jr/Sr High No School

2 pm Golf El Dorado Invite

4:3 pm Baseball / Softball Concordia

USD 298 Lincoln 7 pm BOE MTg

USD 305 Salina SMS Jazz Band TBD

2:30 pm SMS Tennis Pics

3 pm CH/SH B Golf Central High

3:30 pm CH Track Newton

5 pm SH G Soccer Maize South

5:45 pm CO Site Council

6 pm SU Site Council

6:15 pm ST Site Council

6:30 pm CO PTO Mtg

6:30 pm SH G Soccer Maize South

7 pm ST PTA Mtg

USD 306 SE Saline 4pm BSB Minneapolis

4 pm SFT Minneapolis

6:30 pm North Cent Dist FFA Banquet

USD 307 Ell Saline No School

8 am HOA Forensics Inman

USD 327 Ellsworth No School

USD 333 Concordia 3:30 pm B TN Abilene

4:30 pm SFT/BSB Sacred Heart

USD 393 Solomon FFA District Banquet

No School

USD 418 McPherson No School

USD 419 Canton / Galva No School – Kindergarten Only

8 am HOA Forensics Moundridge

8 am Kindergarten Screening

USD 435 Abilene HS Golf District Banquet

3:30 pm HS B Tennis

USD 473 Chapman No School

1 pm Golf Wamego

4:30 pm BSB /SFT Riley County

6:30 pm FFA Dist Banquet

Tuesday, Apr. 7

USD 298 Lincoln 2 pm HS BSB Little River

4 pm HS SB Little River

USD 305 Salina 11 am LW Tennis Hays Inv

12 pm Heusner Site Council

1 pm SMS Tennis Lindsborg

2 pm CH SB Tri

3 pm CH B Tennis Newton

3 pm LW/SMS Track Dual

4 pm Ch/SH Track Maize

4 pm CH/SH G Diving Emporia

4:30 pm CH G Soccer Goddard

6 pm CH G Soccer Goddard

6:30 pm HE PTA Mtg

6:30 pm OK Kinder Roundup

USD 306 SE Saline 4:30 pm SFT Republic County

USD 307 Ell Saline 3 pm HS SB/BSB Bennington

4 pm MS HOA League Quiz Bowl Berean

USD 327 Ellsworth 3 pm HS B Tennis

4 pm HS SFT Russell

4 pm HS BSB Russell

USD 333 Concordia 1 pm B Golf Washington & Wamego

3 pm B TN Smoky Valley Var Inv

7 pm HS/JH Festival Vocal Music Concert

USD 393 Solomon 3:30 pm Play Rehearsals

4 pm MS WSL Scholars Bowl

USD 419 Canton / Galva 3 pm HS BSB/SFB Inman

3 pm HOA MS Quiz Bowl Trny

4:30 pm HS Track Goessel

USD 435 Abilene 1 pm HS Golf Wamego

3 pm HS B Tennis Smoky Valley

4:30 pm HS BSB Council Grove

4:30 pm HS SFT Rock Creek

USD 473 Chapman CE KDG Round Up

8:15 am CE CARE Assem

1 pm Golf Wamego

3 pm BTN Ellsworth

4:30 pm BSB/SFT Marysville

Wednesday, Apr. 8

USD 240 Twin Valley Bennington Late Start

USD 298 Lincoln FHSU Art Show

9 am JH TR Lakeside

5:30 pm Site Council

USD 306 SE Saline 8 am FT Hays Art Show

USD 307 Ell Saline 6 pm ESIC Mtg

USD 383 Mttn / Ogden Early Release – Elem only

USD 393 Solomon 11:40 am FBLA Mtg

3:30 pm Wacky Teck PD

7 pm Recreation Mtg

USD 419 Canton / Galva 6:50 pm CCC Mtg Elem School

USD 473 Chapman 3:30 pm ENT PTO Mtg

Thursday, Apr. 9

Sacred Heart Jr/Sr High Forensics McPherson

10 am JH Track Council Grove

3 pm B Tennis Hillsboro

3:45 pm Spring Sports Pics Golf

USD 298 Lincoln 4 pm HS BSB Beloit

7 pm PreK-6 Spring Program

USD 305 Salina 11 am LW/SMS Tennis Lakewood

1:30 pm CH/SH G Swim SH

3 pm CH B Tennis Newton

3 pm CH/SH B Golf SH

3:30 pm LW Track Newton

3:30 pm SMS Track Abilene

4:30 pm CH G Soccer Buhler

6 pm CH G Soccer Buhler

6 pm ST PTA Family Skate

6:30 pm HE/ML/SC Kinder Roundup

USD 306 SE Saline 11 am JH TR Council Grove

3 pm BSB Herington

USD 307 Ell Saline 9 am MS/HS Spring Sports Pics

4 pm MS Track ES

4:30 pm HS SB Republic County

USD 327 Ellsworth 1 pm HS Golf Hoisington

3 pm HS B Tennis Ellsworth

3:30 pm JH Track Smith Center

4 pm HS Track Russell

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS FCA

3 pm B TN Ellsworth

3:30 pm JH Track Smith Center

USD 393 Solomon 3:30 pm Play Rehearsals

6 pm FFA Banquet

USD 419 Canton / Galva 11 am MS Track Trinity

USD 435 Abilene 3:30 pm MS Track

4 pm HS B Tennis Junction City

4:30 pm HS SFT Rock Creek

USD 473 Chapman 12:30 pm ENT KDG Screening

3 pm BTN Hilsboro

3 pm Golf Herington

3:30 pm MS TR Abilene

7 pm BR Music Program

Friday, Apr. 10

Sacred Heart Jr/Sr High Forensics Abilene

3 pm HS Track Concordia

4:3 pm Baseball / Softball Russell

USD 298 Lincoln 3 pm HS TR Bennington

USD 305 Salina 2 pm CH SB McPherson

2:30 pm SMS Track Pics

USD 306 SE Saline 3 pm BSB/SFT Abilene

3:30 pm HS TR Marion Relays

USD 307 Ell Saline 3 pm HS TR Bennington

4 pm HS SB/BSB Sedgwick

USD 333 Concordia 3 pm Track Concordia Inv

4:30 pm BSB Riley County

USD 393 Solomon 3 pm HS Track Concordia

USD 419 Canton / Galva 8:30 am Infant / Toddler Pre-School Screen

3 pm Track Bennington

4:30 pm HS BSB/SFB Moundridge

USD 435 Abilene 3 pm HS Track Riley County

3 pm HS BSB SES

3 pm HS SFT SES

3 pm HS Forensics Trny

USD 473 Chapman 9 am Military Child Event

2:45 pm ENT FOF Act

3 pm Golf Hillsboro

3:30 pm TR Marion

Saturday, Apr. 11

USD 333 Concordia KSHSAA Reg Solo Small Ensemble Fest

USD 393 Solomon Solo Ensemble Regional Tabor College

9 am Saturday School

7 pm HS Prom

USD 435 Abilene 8 am HS Band Vocal Regional Solo

USD 473 Chapman 8 am Solo Sm Ensemble Regionals

7:30 Prom

11:45 pm After Prom

Monday, Apr. 13

Sacred Heart Jr/Sr High 4 pm Fresh / Soph Track Russell

5:30 pm COE Mtg

USD 298 Lincoln 3:30 pm Forensics Lincoln

USD 305 Salina 1 pm SMS Tennis Lindsborg

3 pm CH/SH B Tennis SH

5 pm CH G Soccer Arkansas City

6:15 pm CH G Soccer Arkansas City

6:30 pm ST Kinder Roundup

7 pm CW PTA Mtg

USD 306 SE Saline 3 pm BSB/SFT Smoky Valley

6:30 pm BOE Mtg

USD 307 Ell Saline 6 pm Site Council Mtg

7 pm BOE Mtg

USD 327 Ellsworth 7:20 am EES/KMS Coffee w/Moms&Dads

USD 333 Concordia 4 pm B Golf Clay Center

7 pm HS JH Fest Band Concert

USD 393 Solomon 10 am ACT Power Prep Class

11:40 am StuCo Mtg

7 pm School Board Mtg

USD 419 Canton / Galva 6:30 pm BOE Mtg

7 pm Gr 4-6 Music Concert

USD 435 Abilene 1 pm HS B Tennis Hays

4 pm HS Golf Clay Center

4:30 pm HS BSB Council Grove

7 pm BOE Mtg

7 pm McKinley Gr 2 Spring Music Concert

USD 473 Chapman 3 pm BTN Marysville

3:30 pm MS TR CC

4 pm Golf CC

4:30 pm BSB CC

7 pm BOE Mtg

Tuesday, Apr. 14

Sacred Heart Jr/Sr High 3 pm Baseball SE of Saline

3 pm Golf Minneapolis

3 pm Softball SE of Saline

3:30 pm HS Track Salina South

USD 298 Lincoln 3 pm HS BSB Bennington

3 pm HS SB Bennington

USD 305 Salina 1 pm CH/SH B Golf Newton

3 pm CH/SH B Tennis CH

3:30 pm CH/SH Track SH

4 pm CH Track Buhler

4 pm CH SB Hutchinson

4 pm SC Site Council

5 pm BOE Mtg

6 pm SC PTA Mtg

USD 306 SE Saline 3 pm BSB/SFT Sacred Heart

3:30 pm HS TR Ellsworth

USD 307 Ell Saline 3 pm HS TR Ellsworth

USD 327 Ellsworth 3 pm HS B Tennis Sterling

3 pm HS Golf Minneapolis

3:30 pm HS Track Home

4 pm HS SFT Sylvan

USD 333 Concordia 1 pm B Golf Chapman

3:30 pm Track Ellsworth

3:30 pm Track Abilene

4:30 pm SFT Wamego

USD 393 Solomon 3:30 pm Play Rehearsals

3:30 pm HS Track Abilene

3:30 pm SMHS BIC Mtg

USD 419 Canton / Galva 4:30 pm HS Track Herington

USD 435 Abilene 1 pm HS Golf Chapman

3 pm HS Track Abilene

4 pm HS B Tennis Chapman

6:30 pm Kennedy Kinder Spring Program

USD 473 Chapman 1 pm Gold Chapman

3:30 pm TR Abilene

4 pm BTN Abilene

4:30 pm BSB Rock Creek

5:30 pm CE Flat Stanley Night Gr 3

Wednesday, Apr. 15

Sacred Heart Jr/Sr High State Music Festival Lrg Ensemble

8:49 am Late Start

USD 298 Lincoln State Music Festival Lrg Groups – April 16

9 am JH Track Wilson

6:30 pm LES Site Council

USD 305 Salina 1 pm LW/SMS B Tennis SM

USD 307 Ell Saline 9 am Art Hays

KSHSAA State Large Group Contest TBD

USD 327 Ellsworth State Large Group

USD 333 Concordia 11:30 am MS Site Council Mtg

KSHSAA State Lrg Group Fest Beloit

USD 393 Solomon State Large Group Music Competition

11:40 am FFA Mtg

USD 435 Abilene HS Vocal Band State Large Ensemble Fest

USD 473 Chapman 8 am Large Group Band Choir State

1 pm RC SIT Mtg

Thursday, Apr. 16

Sacred Heart Jr/Sr High 3 pm JH Track Minneapolis

4:30 pm Softball Ell Saline

4:30 pm Baseball Wichita Trinity

USD 298 Lincoln 3 pm HS BSB Ell Saline

USD 305 Salina 11 am LW/SMS G Tennis Lakewood

1 pm LW/SMS Track McPherson Inv

3 pm CH B Tennis Derby

3:45 pm ML PTO Skate

5 pm CH G Soccer Andover

5 pm ML Rest Fundraiser Night

6:30 pm CH G Soccer Andover

6:30 pm CO/CW/ML Kinder Roundup

USD 306 SE Saline 3 pm JH TR Minneapolis

USD 307 Ell Saline 4 pm MS Track Peabody

4:30 pm HS SB Sacred Heart

4 pm HS BSB Lincoln

USD 327 Ellsworth 1 pm HS Golf Sacred Heart

3 pm HS B Tennis Home

3 pm JH Track Minneapolis

3:30 pm HS B Tennis Sterling

USD 333 Concordia 1 pm B Golf Wamego

1:04 pm PAWS Science Club

3 pm B TN Marysville

3 pm JH Track Minneapolis Inv

3:30 pm B TN Concordia

4 pm Track Smoky Valley Inv

4:30 pm SFT Republic County

4:30 pm BSB Wamego

USD 393 Solomon 3:30 pm Play Rehearsals

4 pm MS Track Canton Galva

USD 419 Canton / Galva 4 pm MS Track Moundridge

USD 435 Abilene HS Golf Wamego

3:30 pm HS B Tennis Concordia

4:30 pm HS BSB TMP

USD 473 Chapman 3 pm BTN Marysville & Ellsworth

7 pm RC Spring Program

Friday, Apr. 17

Sacred Heart Jr/Sr High 1 pm Golf SHHS Invite

4 pm HS Track Smoky Valley

USD 305 Salina 3:30 pm CH/SH G Swim SH

USD 306 SE Saline 4 pm HS TR Smoky Valley

4:30 pm BSB/SFT Chapman

USD 307 Ell Saline 3 pm HS SB/BSB Marion

USD 327 Ellsworth 4 pm HS SFT Minneapolis

4 pm HS BSB Minneapolis

4 pm HS Track Smoky Valley

USD 383 Mttn / Ogden No School – Elem only

USD 419 Canton / Galva 4 pm HS BSB Ellis

4 pm SFT Trinity

USD 435 Abilene 1:30 pm MS Track McPherson

4 pm HS Track Smoky Valley

4:30 pm HS BSB/SFT Riley County

USD 473 Chapman 9 am RC KDG Round Up

2:30 pm Reading Celebration 3

2:30 pm ENT Reading Milestone 3

4 pm TR Smoky Valley

4:30 pm BSB/SFT SES

Saturday, Apr. 18

Sacred Heart Jr/Sr High ACT Test

Prom

USD 298 Lincoln LHS Prom

ACT Test

USD 305 Salina KASTA JH State Orchestra Gr 7-8

HS Prom

USD 306 SE Saline 8 pm JR/SR Prom

USD 307 Ell Saline ACT Test

USD 327 Ellsworth ACT Test

7 pm Promenade

8 pm Prom

USD 333 Concordia ACT Testing

USD 393 Solomon ACT Testing

USD 419 Canton / Galva ACT Test Date

USD 435 Abilene HS ACT Test

JR/SR Prom

USD 473 Chapman ACT Test

Monday, Apr. 20

Sacred Heart Jr/Sr High 1 pm Golf SE of Saline

4:30 pm Baseball Chapman

USD 298 Lincoln 4 pm HS SB Ellinwood

USD 305 Salina 1 pm LW/SMS B Tennis SM

3 pm CH/SH B Tennis CH

6:30 pm ST Gr 4 Music Program

7 pm CH and Concert

USD 306 SE Saline 1 pm GLF SES Inv

4 pm BSB FR Manhattan

USD 307 Ell Saline 7 pm Gr 3-4 Vocal Program

USD 327 Ellsworth 1 pm HS B Tennis Abilene

1 pm HS Golf SES

3 pm HS B Tennis Claflin

USD 333 Concordia 3 pm B TN Salina Central

3:30 pm JH Track Clay Center

4:30 pm BSB Abilene

USD 393 Solomon Gr 5 Orientation to MS

FFA Events Clay Center

USD 419 Canton / Galva 7:30 pm FBLA Awards Night

USD 435 Abilene 1 pm HS B Tennis Abilene

4:30 pm HS BSB Concordia

6:30 pm MS Related Arts Open House

USD 473 Chapman 1 pm BTN Abilene

4:30 pm BSB Sacred Heart

6 pm BR PTO Mtg

Tuesday, Apr. 21

Sacred Heart Jr/Sr High 3 pm B Tennis Hillsboro

3 pm HS Track Wilson

3 pm Golf Marion

4:30 pm Baseball Ellsworth

4:30 pm Softball Republic County

USD 298 Lincoln 3 pm HS TR Wilson

4 pm HS BSB / SB Ellis

USD 305 Salina HE Kinder Celebration TBD

9 am Ch/SH B Tennis Topeka

1 pm CH B Golf Hays

3:30 pm CH/SH Track Junction City

3:30 pm CH/SH Track Andover

4 pm CH G Soccer Hutchinson

6 pm CH G Soccer Hutchinson

6 pm SC PTA Bingo Night

6:30 pm OK Parent Night Gr 3-5

USD 306 SE Saline 11 am GLF Republic County

USD 307 Ell Saline 3 pm HS TR Russell

3 pm HS SB/BSB Moundridge

USD 327 Ellsworth 11 am HS Golf Republic County

1 pm HS B Tennis Abilene

2 pm HS Golf Osborne

3 pm HS B Tennis Russell

4 pm HS SFT Beloit

4:30 pm HS BSB Sacred Heart

USD 333 Concordia 9 am B Golf Abilene

11 am B Golf Republic County

1 pm B TN Abilene

4:30 pm SFT/BSB Chapman

USD 393 Solomon 3 pm HS Track Russell

3:30 pm Play Rehearsals

USD 419 Canton / Galva 4 pm HS BSB/SFB Sedgwick

4:30 pm HS Track Havan

USD 435 Abilene 8 am MS Gr 6 Band Tour

9 am HS Golf Abilene

1 pm HS B Tennis

3:30 pm MS Track Clay Center

3:30 pm HS Track Junction City

4:30 pm HS BSB/SFT Clay Center

USD 473 Chapman 9 am Golf Abilene

1 pm BTN Abilene

3:30 pm TR JC

4:30 pm BSB/SFT Concordia

RC PTO Mtg

7 pm CE Gr 4-5 Music Program

Wednesday, Apr. 22

USD 298 Lincoln 10 am NPL TLL Mtgs

USD 305 Salina 9 am LW/SMS Tennis SM

1:30 pm CH/SH G Swim SH

USD 306 SE Saline 9 am Livestock Nursery/Landscape Floriculture CDEs

USD 307 Ell Saline No School – Kindergarten Only

Kindergarten Roundup

USD 393 Solomon 11:40 am FCCLA Mtg

USD 473 Chapman 9:30 am FFA Livestock Eval

7 pm HS Academic Awards Night

Thursday, Apr. 23

Sacred Heart Jr/Sr High 1 pm JH Track Ruppenthal

3 pm Golf Beloit Invite

USD 298 Lincoln 10 am JH TR Osborne Inv

3 pm HS SB Ell Saline

USD 305 Salina 1 pm LW/SMS Track Hutchinson Inv

3 pm CH/SH Track McPherson

3 pm CH/SH B Tennis SH

5 pm CH G Soccer Campus

6 pm SC Tech / Science Fair

6:15 pm CH G Soccer Campus

6:30 pm SU Gr 3 Music Program

USD 306 SE Saline 1 pm JH TR Russell

3 pm GLF Beloit

4:30 pm BSB Chapman

USD 307 Ell Saline 4 pm MS Track Marion

4:30 pm HS SB Lincoln SE

USD 327 Ellsworth 1 pm JH Track Russell

3 pm HS Golf Beloit

3 pm HS Track Sterling

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS Global Action Team

2 pm BSB Wamego

3 pm B Golf Beloit

4 pm B Golf Abilene

USD 393 Solomon 1 pm MS Track Wakefield

3 pm HS Track Sterling

3:30 pm Play Rehearsals

USD 419 Canton / Galva 4 pm MS Track Marion

7 pm FCCLA Awards Night

USD 435 Abilene 3 pm MS Track Wamego

3 pm HS B Tennis Salina South

4:30 pm HS BSB Clay Center

USD 473 Chapman 3:30 pm MS TR Wamego

4:30 pm BSB SES

Friday, Apr. 24

Sacred Heart Jr/Sr High 1:30 pm Early Dismiss

USD 298 Lincoln 3 pm HS TR Lincoln Inv

USD 305 Salina CH Spring Sports Pics

LW Gr 8 Orchestra Tour

2 pm CH/SH Track Buhler

3 pm CH/SH B Golf SH

4 pm CH/SH SB South High

USD 306 SE Saline 3 pm BSB/SFT Beloit

USD 307 Ell Saline MS/HS Industrial Arts Hays TBD

3 pm HS TR Lincoln

USD 327 Ellsworth 3 pm HS B Tennis Hoisington

USD 333 Concordia 3 pm Track Phillipsburg

4:30 pm SFT Riley County

USD 419 Canton / Galva 4 pm HS BSB/SFB Little River

USD 435 Abilene 7:30 am Kennedy Kinder Pre-Enrollment

8 am McKinley Class Pics

8 am Garfield Class Pics

3 pm HS Track

4:30 pm HS BSB Marysville

4:30 pm HS SFT Marysville

USD 473 Chapman 2:45 pm ENT FOF Activity

3:30 pm TR Abilene

4:30 pm SFT Rep Co

Saturday, Apr. 25

Sacred Heart Jr/Sr High State Music Solos Small Ensembles

USD 298 Lincoln State Music Solos Small Ensembles

USD 306 SE Saline 8 am State Music Fest

USD 307 Ell Saline KSHSAA Sate Solo SM Ensembles KWU

9 am CPTA Track ESHS

USD 327 Ellsworth State Solo

USD 333 Concordia State Solo Fest

USD 393 Solomon State Solo Fest

9 am Saturday School

USD 419 Canton / Galva JR/SR Prom

USD 435 Abilene 8 am HS Vocal Band Small Ensemble Fest

USD 473 Chapman 9 am Solo Sm Ensemble Band Choir State

5 pm CES Carnival

Monday, Apr. 27

Sacred Heart Jr/Sr High 3:30 pm JH Track Herington

4 pm Base/Softball Beloit

USD 298 Lincoln 3 pm TR Tesoctt

4 pm HS BSB / BS Ellinwood

USD 305 Salina 1 pm SMS Tennis McPherson

3:30 pm CH/SH Track Salina

6 pm LW PTO Mtg

7 pm LW Band Concert

7 pm SMS Orchestra Concert

USD 306 SE Saline 3:30 pm HS TR Salina Central

3:30 pm JH TR Herington

USD 307 Ell Saline 4:30 pm HS JV TR Tescott

USD 327 Ellsworth 3 pm HS Golf Central Plains

3:30 pm JH Track Herington

4 pm HS BSB Lincoln

USD 333 Concordia 3 pm B Golf Concordia

4:30 pm BSB Clay Center

USD 393 Solomon 6 pm SES Music Concert

USD 419 Canton / Galva 6:30 pm Academic Banquet

USD 435 Abilene 3 pm HS Golf Concordia

4:30 pm HS BSB Minneapolis

7 pm Gr 5 Music Program

USD 473 Chapman No School

3 pm Golf Concordia

3:30 pm MS TR Herington

4:30 pm BSB Marysville

Tuesday, Apr. 28

Sacred Heart Jr/Sr High 1 pm Golf Bennington

4 pm Track Chapman

USD 298 Lincoln 1 Hour Late Start

7 pm Gr 5-6 Band Concert

USD 305 Salina 1 pm CH B Golf Derby

2 pm LW/SMS Track Great Bend

3 pm CH B Tennis Emporia

3 pm Ch/SH B Tennis SH

3 pm CH SB Maize

5 pm BOE Mtg

5 pm CH G Soccer Newton

6 pm SC Band/Strings Concert

6:30 pm CH G Soccer Newton

6:30 pm ML Band Concert

6:30 pm OK Kinder Music Program

USD 306 SE Saline 3 pm BSB/SFT Minneapolis

3 pm HS TR Hoisington

7 pm Gr 5-8 Band Concert

USD 307 Ell Saline 8:30 am MS TR Beloit

4:30 pm HS SB/BSB Canton Galva

USD 327 Ellsworth 2:30 pm HS Track Hoisington

3 pm HS B Tennis Larned

4 pm HS SFT Little River

USD 333 Concordia 1 pm B Golf Smith Center

3 pm B TN Chapman

4 pm Track Chapman

4:30 pm SFT/BSB Abilene

USD 393 Solomon 9:30 am MS Track Beloit

3:30 pm Play Rehearsals

USD 419 Canton / Galva HS Track Goessel

4:30 pm HS BSB/SFB Ell Saline

USD 435 Abilene 3 pm HS B Tennis Salina South

4 pm HS Track Chapman

4:30 pm HS BSB /SFT Concordia

7 pm Gr 4 Music Program

USD 473 Chapman 3 pm BTN Chapman

4 pm TR Chapman

4:30 pm BSB/SFT C Grove

7 pm MS Band Vocal Concert

Wednesday, Apr. 29

Sacred Heart Jr/Sr High 8 am NCAA Art Beloit

USD 298 Lincoln Gr 6 Band Tour

USD 305 Salina 9 am LW/SMS Tennis Lakewood

3:30 pm CH/SH G Swim Manhattan

USD 306 SE Saline 7 am Trojan Choice Award Program

8 am Lifetouch Pics

8 am NCAA League Art

USD 327 Ellsworth League Art

USD 393 Solomon 11:40 am Forensics Debate Mtg

3:30 pm SMHS SIT Mtg

Thursday, Apr. 30

Sacred Heart Jr/Sr High 3 pm B Tennis Smoky Valley

4:30 pm Baseball TMP

USD 298 Lincoln 3 pm JH TR Lincoln Inv

USD 305 Salina 10 am LW/SMS Track Hays Inv

3 pm CH B Tennis Central High

4:45 pm CH G Soccer Maize

6:30 pm CH G Soccer Maize

7 pm ML Orchestra Concert

7 pm SMS Gr 5 Orientation

7 pm SU Gr 5 Band Concert

USD 306 SE Saline 1 pm GLF Hesston

3 pm JH TR Hesston

USD 307 Ell Saline 7 pm Gr 5-12 Band Concert Music Awards Night

Technology Fair Hays

USD 327 Ellsworth 9 am HS Golf Wakeeney

3 pm B Tennis Salina Central

3:30 pm JH Track Hoisington

USD 333 Concordia 12 pm JH Track Republic County Inv

1:04 pm PAWS FCCLA

3 pm B Golf Clay Center

3:30 pm B TN Concordia

USD 393 Solomon 3:30 pm Play Rehearsals

4 pm MS Track Solomon

USD 419 Canton / Galva 7 pm Forensics Showcase

USD 435 Abilene 3 pm HS Golf Clay Center

3:30 pm MS Track Chapman

4 pm HS BSB Beloit

5 pm HS FFA Pork BBQ

USD 473 Chapman 3 pm BTN Circle

3 pm Golf CC

3:30 pm MS TR Home Invite

May 2015

Friday, May 1

Sacred Heart Jr/Sr High 10 am HS Track Beloit

USD 298 Lincoln Gr 6 Cosmosphere Field Trip

10 am HS TR Beloit

USD 305 Salina 8 am CH B Golf Hutchinson

9 am LW Tennis Junction City

11:30 am CW Site Council

3 pm CH B Tennis McPherson

3 pm CH Track McPherson

3:30 pm CH/SH G Diving Manhattan

4 pm CH SB Campus

4 pm CH/SH G Swim Great Bend

USD 306 SE Saline 10 am HS TR Beloit

4:30 pm BSB Chapman

4:30 pm SFT Concordia

USD 307 Ell Saline 10 am HS TR Beloit

4 pm HS SB Trinity Catholic

4 pm HS BSB Little River

Technology Fair Hays

USD 327 Ellsworth 10 am HS Track Beloit

USD 333 Concordia 10 am Track Beloit Inv

3 pm B TN NCKL Marysville

4:30 pm SFT/BSB SES

USD 393 Solomon 2 pm Play Dress Rehearsals

3 pm HS Track Great Bend

USD 419 Canton / Galva 3 pm HS BSB/SFB Marion

3 pm HS Relays Hillsboro

USD 435 Abilene 8 am McKinley Gr 1 Visits

9:30 am Kennedy Field Day

10 am HS Track Beloit

3 pm HS B Tennis Marysville

4 pm HS SFT/BSB Beloit

USD 473 Chapman 10 am TR Beloit

3 pm BTN NCKL Marysville

3 pm ENT P, P, & P

Saturday, May 2

USD 307 Ell Saline Jr/Sr Prom

State Speech Drama Championships

USD 327 Ellsworth KSU Drumline Day

State Journalism Contest KU

USD 333 Concordia JH Band Festival

4:20 pm SAT Testing

USD 393 Solomon 4 pm School Play Performance

USD 419 Canton / Galva KSPA State Contest

8 am Forensics State

7 pm Gr 7-8 Musical

USD 435 Abilene HS State Speech Championships

8 am MS Wamego Inv Band Fest

8 am HS SAT Test

USD 473 Chapman 8 am MS Band Festival

Monday, May 4

Sacred Heart Jr/Sr High 9 am Golf SE of Saline

1 pm Golf Hutchinson Trinity

3 pm JH Track Beloit

3 pm Baseball SE of Saline

USD 298 Lincoln 4 pm HS TR Ellsworth

7 pm BOE Mtg

USD 305 Salina CH/SH B Tennis TBD

5:30 pm SMS Night of the Arts

7:30 pm CH Orchestra Concert

USD 306 SE Saline 9 am GLF SES

3 pm BSB Sacred Heart

4 pm HS TR Ellsworth

USD 307 Ell Saline 6:30 pm CPTA Mtg

USD 327 Ellsworth 7:20 am EES/KMS Coffee w/Moms&Dads

1 pm HS Golf Hutch Trinity

4 pm HS Track Home

USD 333 Concordia 3 pm B TN Marysville

3 pm JH Track Beloit Inv

4 pm B Golf Chapman

7 pm Gr 5-6 Vocal Concert

USD 393 Solomon SES MTSS Benchmark Week

11:40 am StuCo Mtg

3:30 pm Tech Committee Mtg

6 pm MS/HS Music Concert

USD 419 Canton / Galva 1 pm MS Track Goessel

7:30 pm HS Music Concert

USD 435 Abilene HS FFA CDEs Manhattan

3 pm HS B Tennis Marysville

4:30 pm HS BSB Marysville

7 pm HS Spring Sing

USD 473 Chapman 9 am Gr 4-5 Dist TR Meet

1 pm BTN NCKL Marysville

3:30 pm CE PTO Mtg

4 pm Golf Chapman

4:30 pm BSB C Grove

Tuesday, May 5

Sacred Heart Jr/Sr High 8 am Golf Buhler/Hesston

3 pm Track Minneapolis

3:45 pm HS Track Moundridge

USD 298 Lincoln 9 am JH TR St Johns

3 pm HS TR Tescott

4 pm HS BSB/BS Minneapolis

USD 305 Salina 9 am LW/SMS Tennis Salina Inv

3:30 pm CH Track Newton

4 pm CH SB Newton

4 pm CH/SH G Swim Topeka

5:15 pm SMS Science Fair

5:30 pm CH/SH G Soccer CH

6 pm LW Incoming Gr 6 Parent Orientation

6 pm LW PTO Mtg

6:30 pm HE PTA Mtg

7 pm CH/SH G Soccer CH

USD 306 SE Saline 3 pm GLF Marion

3 pm HS TR Minneapolis

3:30 pm JH TR Ellsworth

4 pm BSB/SFT Ellsworth

USD 307 Ell Saline AR Party in the Park

9 am HS TR Beloit

3 pm HS TR Tescott

3 pm HS SB/BSB Inman

USD 327 Ellsworth 3 pm HS B Tennis Russell

3 pm HS Golf Home

3 pm JH Track Home

4 pm HS SFT/BSB SES

USD 333 Concordia 1 pm B Golf Marysville

3 pm Track Minneapolis Inv

3:30 pm B TN Concordia

4:30 pm SFT/BSB Marysville

USD 393 Solomon 10 am MS Track Herington

3 pm HS Track Tescott

3:30 pm SMHS BIC Mtg

USD 419 Canton / Galva 3 pm BS/SB Bennington

3:45 pm Track Moundridge

USD 435 Abilene 1 pm HS Golf Marysville

3:30 pm HS B Tennis Concordia

4:30 pm HS BSB/SFT Chapman

USD 473 Chapman 3 pm Golf Marysville

3 pm TR Minneapolis

4:30 pm SFT/BSB Abilene

7 pm CES Gr K-1 Music Program

Wednesday, May 6

Sacred Heart Jr/Sr High 5:30 pm Music Boosters

7 pm Booster Club

7 pm JH/HS Band Concert

USD 298 Lincoln 6:30 pm HS Academic Banquet

USD 305 Salina CO School Skate TBD

2:30 pm SMS Tennis Pics

3:30 pm ST Book Fair

USD 307 Ell Saline 9 am HS HOA Industrial Arts/Ag Fair Bennington

6 pm SR Trip Parents Mtg

BPA National Leadership Conf-May 10

USD 383 Mttn / Ogden Early Release – Elem only

USD 393 Solomon 11:40 am FBLA Mtg

2:30 pm After School Program Field Trip

3:30 pm SES MTSS Mtg

USD 419 Canton / Galva 9 am HOA Industrial Arts / Ag Fair Bennington

10 am HS HOA League Mtg

7 pm May Fete McPherson – May 7

USD 435 Abilene 9 am HS Art Show Marysville

Thursday, May 7

Sacred Heart Jr/Sr High 3 pm Golf Minneapolis

USD 298 Lincoln No School – PreK Only

3 pm JH TR TLL Tescott

4 pm HS BSB Canton Galva

USD 305 Salina 9 am LW/SMS G Tennis McPherson Inv

1:3 pm CH/SH Swim

2 pm LW/SMS Track Salina Inv

3 pm CH B Golf Junction City

3:30 pm ST Book Fair

6:15 pm ML Site Council

6:15 pm SU PTA Mtg

7 pm ML PTO Mtg

USD 306 SE Saline 4 pm SFT /BSB Russell

4 pm GLF Russell

USD 307 Ell Saline 6:30 pm CPTA Talent Show

USD 327 Ellsworth 3 pm HS Golf Home

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS FCA

3:30 pm Track Hesston Inv

7 pm Band Extravaganza HS/JH

USD 393 Solomon 3:30 pm HS Track Herington

USD 419 Canton / Galva Last Day of School – Seniors

1 pm MS Track Inman

4 pm HS SFB Sylvan Grove

USD 435 Abilene 9:30 am McKinley Field Day

2 pm MS Track Salina

3 pm HS Golf Junction City

3 pm HS Golf Minneapolis

USD 473 Chapman 8 am Gr 6 Tour & Trip

4:30 pm FFA Community BBQ

8 pm Class Night

Friday, May 8

Sacred Heart Jr/Sr High B Tennis Regionals

3 pm HS Track Lincoln

3 pm Softball Inman

3:30 pm HS Track Salina Central

4:30 pm Baseball Inman

USD 298 Lincoln No School – PreK Only

ACT Registration Deadline

3 pm HS TR Thomson Relays

USD 305 Salina 3:30 pm CH/SH Track Salina

USD 306 SE Saline 4 pm HS TR Ellinwood

7:30 pm JH Spring Vocal Concert

7:30 pm Spring Play

USD 307 Ell Saline ACT Registration Deadline

3 pm HS TR Lincoln

3 pm HS BSB Ellsworth

USD 327 Ellsworth All School’s Day Parade

3 pm HS BSB Ell Saline

4 pm HS SFT Plainiville

4 pm HS Track Ellinwood

USD 333 Concordia B TN Regionals TBD

2:30 pm JH Track Concordia Inv

USD 418 McPherson No School

USD 393 Solomon ACT Registration Deadline / June

USD 419 Canton / Galva No School

ACT Registration Deadline / June

USD 435 Abilene 8 am MS McPherson Parade

8 am Kennedy Gr 1 Field Trip

9:30 am Garfield Field Day

3 pm HS Track Wamego

4:30 pm HS BSB/SFT Wamego

USD 473 Chapman 8 am MS Gr 7-8 Band McPherson

8:30 am BR Science Fair

1 pm CE Gr K-3 Field Day

2:30 pm MS TR Concordia

2:45 pm ENT FOF Acitivity

3:30 pm TR Wamego

4:30 pm BSB/SFT St Marys

Saturday, May 9

USD 307 Ell Saline Senior Trip – May 13

USD 327 Ellsworth HS B Tennis Regionals TBD

USD 393 Solomon 9 am Saturday School

Monday, May 11

Sacred Heart Jr/Sr High Seniors Last Day of School

4:30 pm Baseball Remington

5:30 pm COE Mtg

USD 298 Lincoln PreK Roundup

USD 305 Salina 9 am ST Gr 2 Skate

10 am CH/SH B Golf

12:45 pm ST Gr 4 Skate

6 pm SMS Gr 8 Band Concert

7 pm CH Vocal Concert

7 pm CW PTA Mtg

7 pm LW Orchestra Concert Gr 6-8

7 pm SMS Gr 8 Awards Night

USD 306 SE Saline 4 pm Greenhand Ag Mechanics CDE

4 pm HS TR Hesston

6:30 pm BOE Mtg

7 pm SH Awards Night

USD 307 Ell Saline 4 pm HS TR HOA Meet Moundridge

USD 327 Ellsworth 5:30 pm Pizza & Pops

USD 333 Concordia 3 pm B Golf Chapman

4 pm B Golf Concordia

4:30 pm SFT/BSB Clay Center

USD 393 Solomon FFA Events Bellville

3:30 pm SES MTSS Team Work Night

7 pm BOE Mtg

USD 419 Canton / Galva Graduation Pics

4 pm HOA Fr/So Track Marion

6:30 pm BOE Mtg

USD 435 Abilene 8 am McKinley Gr 3 Visit Garfield / Train Rides

1 pm HS Golf Chapman

4 pm HS Golf Concordia

4:30 pm HS BSB Wamego

4:30 pm HS SFT Council Grove

7 pm BOE Mtg

USD 473 Chapman 10 am MS Gr 5 Orientation

4 pm FFA Greenhand Ag Mech

7 pm BOE Mtg

Tuesday, May 12

Sacred Heart Jr/Sr High 1 pm NCAA Golf Ellsworth

3 pm NCAA JH Track Russell

4:30 pm Softball Ellsworth

USD 298 Lincoln 4 pm HS SB Sylvan Lucas

USD 305 Salina 9 am OK Play Day

3 pm CH Track Hutchinson

4 pm CH SB Derby

4 pm SC Site Council

5 pm BOE Mtg

5 pm CH G Soccer Derby

6 pm SC PTA Mtg

6 pm SMS Gr 7 Band Concert

6:30 pm CH G Soccer Derby

6:30 pm ML Gr 5 Honor Night

6:30 pm SU Gr 5 Honor Night

7 pm SMS Gr 7 Awards Night

USD 306 SE Saline 3:30 pm JH TGR NCAA League Russell

4 pm SFT/BSB Canton Galva

4:30 pm GLF NCAA League Sacred Heart

USD 307 Ell Saline 11 am MS TR HOA League Bennington

1 pm HS HOA League Golf Hesston

USD 327 Ellsworth 1 pm HS Golf League Home

3 pm JH Track NCAA Russell

4 pm HS BSB Little River

4:30 pm HS SFT Sacred Heart

USD 333 Concordia MS Track Meet

3 pm JH Track Abilene

7 pm Gr 4 Band Program

USD 393 Solomon 10 am MS WSL Track Herington

7 pm HS Academic Fine Arts Banquet

USD 419 Canton / Galva 10 & 11 am HOA HS League Track Bennington

4:30 pm HS BSB/SFB SE of Saline

USD 435 Abilene 3 pm MS Track Abilene

7 pm HS Achievement Banquet

USD 473 Chapman 3 pm MS TR Abilene

4:30 pm BSB/SB Wamego

Wednesday, May 13

USD 298 Lincoln 6:30 pm HS Athletic Banquet

USD 305 Salina CO School Skate TBD

USD 307 Ell Saline Gr 6 Shadow Day

USD 393 Solomon 11:40 am FFA Mtg

7 pm Recreation Mtg

USD 435 Abilene 8 am Kennedy Kinder Field Trip – May 14

6 pm McKinley Gr 1 Parent Night

USD 473 Chapman 1 pm RC SIT Mtg

Thursday, May 14

Sacred Heart Jr/Sr High 7 pm JH/HS Vocal Concert

USD 298 Lincoln No School – PreK Only

Seniors Last Day of School

3 pm HS TR NPL Rock Hills

USD 305 Salina HE Gr 5 Recognition TBD

ML Gr 5 Honor Night TBD

ST Play Day TBD

3:45 pm ML PTO Skate

5 pm ML Restaurant Fundraiser Night

6 pm SMS Gr 6 Band Concert

6:30 pm OK Gr 5 Honor Night

7 pm SMS Gr 6 Awards Night

USD 306 SE Saline 7 pm SH Spring Concert & Awards

USD 307 Ell Saline 7 pm HS Awards Night

USD 327 Ellsworth 6:30 pm Fine Arts Awards

USD 333 Concordia 1:04 pm PAWS Global Action Team

4:30 pm BSB Chapman

7 pm HS/JH Spring Music Concert

USD 393 Solomon 3:30 pm HS WSL Track Goessel

7 pm MS Main Event

USD 435 Abilene 7 pm HS Band Dessert Banquet

USD 473 Chapman 4:30 pm BSB Concordia

Friday, May 15

Sacred Heart Jr/Sr High State B Tennis

3:30 pm NCAA HS Track Beloit

USD 298 Lincoln No School – PreK Only

Gr 4 Field Trip Sternberg Hays

8 am SR Grad Rehearsal

7 pm HS Band/Choir Spring Concert

USD 305 Salina CH/SH Track TBD

ML Play Day

B Tennis State TBD

9 am ST Gr 5 Skate

12:45 pm SC Play Day

12:45 pm ST Gr 3 Skate

5 pm CH G Soccer Hays

6:15 pm CH G Soccer Hays

USD 306 SE Saline 3:30 pm HS TR NCAA League Beloit

USD 307 Ell Saline 8:30 am SR Grad Pics

8:30 am Grad Rehearsal

3 pm HS TR HOA League Meet

USD 327 Ellsworth HS B Tennis State TBD

3:30 pm HS Track NCAA SES

USD 333 Concordia B TN State TBD

3 pm Track Clay Center

7 pm CCC Graduation

USD 393 Solomon 8 am Grad Pics

9 am Grad Practice

1 pm HS Movie Incentive

USD 419 Canton / Galva 3 pm HOA HS League Track Marion

USD 435 Abilene HS B Tennis State

3 pm HS Track Clay Center

USD 473 Chapman RC Field Day

MS Fitness Day

10 am ENT Reading Celebration Skate

3:30 pm TR Marysville

7 pm MS Gr 8 Party

Saturday, May 16

USD 240 Twin Valley 5 pm BJH Graduation

USD 307 Ell Saline 1:30 pm HS Graduation

USD 418 McPherson MHS Graduation

USD 393 Solomon 2 pm Graduation

USD 419 Canton / Galva 9 am Senior Breakfast

Sunday, May 17

Sacred Heart Jr/Sr High 3 pm Graduation

USD 240 Twin Valley 1:30 pm Tescott JH/HS Graduation

3 pm Bennington HS Graduation

USD 298 Lincoln 2 pm HS Graduation

USD 305 Salina 2 pm SH Graduation

5 pm CH Graduation

USD 306 SE Saline 3 pm Commencement

USD 327 Ellsworth 2 pm Graduation

USD 333 Concordia 2:30 pm Graduation

USD 383 Mttn / Ogden 2 pm MHS Graduation

USD 419 Canton / Galva 2 pm HS Graduation

USD 435 Abilene 1:30 HS Graduation

USD 473 Chapman 12:30 pm Baccalaureate

2:30 pm HS Graduation

Monday, May 18

USD 298 Lincoln 9 am Gr K-2 Field Day

USD 305 Salina HE Play Day/Family Picnic

B Golf Regionals TBD

9 am SC Gr 1-2 Skate

12:15 pm SC Gr 3 Skate

6:30 pm CO Gr 5 Honor Night

6:30 pm CW Gr 5 Honor Night

7 pm LW Vocal Music Concert

USD 306 SE Saline 8 am BSB/SFT/GLF KSHSAA Reg – May 22

USD 307 Ell Saline 12 pm Play Day

7 pm MS Awards Night

USD 327 Ellsworth HS SFT Regionals TBD

HS BSB Regionals TBD

HS Golf REgionals TBD

7 pm Gr 5-8 Concert

USD 333 Concordia B Golf Regionals

SB Regionals – May 22

USD 393 Solomon 2:30 pm Gr 8 Promotion Practice

6 pm MS/HS Spring Athletic Banquet

USD 419 Canton / Galva HS Regional BSB/SFB – May 19

USD 435 Abilene HS Golf, BSB/SFT Regoinals TBD

7 pm Min-Musical

USD 473 Chapman 6 pm BR PTO Mtg

7 pm MS Gr 8 Promotion

Tuesday, May 19

USD 298 Lincoln 8 am Field Day

USD 305 Salina CW Play Day / Picnic

G SB Regionals TBD

G Soccer Regionals TBD

9:30 am ML Talent Show

12:30 pm CO Play Day

1:15 pm ML Talent Show

6:30 pm SC Gr 5 Honor Night

6:30 pm ST Grt 5 Honor Night

USD 306 SE Saline 7 pm Modern Voice Recital

USD 307 Ell Saline Last Day of School

11 am Dismiss

USD 327 Ellsworth 6 pm Gr 6 Science Fair

USD 333 Concordia BSB Regional – May 20

USD 393 Solomon 7 pm Gr 8 Promotion and MS Awards

USD 419 Canton / Galva 9:30 am Last Day – Pre School

7 pm Gr K-3 Music Program

7 pm Kindergarten Graduation

USD 435 Abilene Garfield Talent Show

8 am McKinley Safety Day

7 pm MS Piano / Guitar Recital

USD 473 Chapman BSB/SFT Regionals

Wednesday, May 20

St. Marys Elementary Last Day of School

USD 240 Twin Valley Last Day of School

USD 298 Lincoln 2:30 pm Dismiss

Last Day of School

USD 305 Salina Last Day of School

LW Stang Gang Tour

9 am CW Awards Ceremony

9 am ML Awards

9 am SC Gr 4-5 Skate

USD 327 Ellsworth 7 pm JH Awards Night

USD 419 Canton / Galva Last day of School – Gr 8

7 pm Gr 7-8 Award Night

7 pm Gr 8 Promotion

USD 435 Abilene 7 pm Gr 8 MS Recognition

USD 473 Chapman 8 am RC Celebration Breakfast

8:30 am CE Amazing Grace

Thursday, May 21

USD 306 SE Saline 7 pm JH Awards Night

USD 383 Mttn / Ogden Last Day of School

USD 327 Ellsworth Last Day of School

USD 333 Concordia 9 am MS Awards Assembly

Last Day of School

USD 419 Canton / Galva 12:30 pm Early Dismiss

Last Day of School

USD 435 Abilene 5:30 pm MS Night of the Stars

USD 473 Chapman Last Day of School

Sports Banquet & Awards

Friday, May 22

USD 306 SE Saline Last Day of School

USD 418 McPherson 12:30 pm Early Dismiss

Last Day of School

USD 435 Abilene Last Day of School

Monday, May 25

Tuesday, May 26

USD 327 Ellsworth 6 pm Honors Banquet